| daniel_3185 a întrebat:

CE parere aveti despre folclorul romanesc, ala autentic, traditional, neinfectat cu toate cele? Credeti ca folclorul este cel mai bun ambasador al nostru ca popor? astept pareri...

3 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Folclorul ar trebui sa fie ceva care ne reprezinta, dar in ziua de azi cand auzim o melodie populara ne cam bufneste rasul (din pacate). Cred ca folclorul romanesc a fost inlocuit cu succes de melodiile rap gen "Locul potrivit". muzica populara nu ne mai reprezinta ca popor acumwinking.

| arrriadna a răspuns:

Nu cred ca ne mai reprezinta. Suntem prea "departe" de el. Mai degraba literatura ne recomanda.
Apropos de melodia indicata de sol (guess who, locul potrivit) eu as vrea sa fie imn national, nu asa, oricum. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, Daniel! Folclorul ala pur, nealterat, neintoxicat, este ambasadorul nostru ca popor, ca natie. Indiferent de zona, trebuie sa fim mandri de ceea ce reprezentam. "Uscaturile noastre" au si ele un fel de "Zmeura de aur", dar numai in cadru restrans, adica, pe aici prin Romania. Sa fii mandru ca esti ROMAN!