| DutzyX a întrebat:

Ce s-a intamplat cu muzica 'romaneasca'? Rar mai scoate cineva o melodie in romana; numai in engleza. Dan Balan-Despre Tine Cant, Taxi-Cele doua cuvinte, etc.nu v-ati dori mai multe melodii gen?

4 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Desi melodiile de care ai zis tu au fost ultra-comerciale la timpul lor,sincer,as prefera raul mai mic, adica melodii care sa sune rau in romana, decat sa sune rau in engleza.Romania nu prea poate sa faca muzica buna, care sa ajunga cunoscuta si in afara, doar pseudo-hiturile ajung in pozitia asta.Adica,uita-te si tu, panarama aia la saxofon a Alexandrei Stan care a urlat toata vara prin Europa, cred ca deja a ajuns la 100 de milioane de vizualizari...si nu prezinta nimic.Doar o engleza retardata,o voce la fel,un videoclip dezastruos si total aiurea,linie melodica praf, si versuri de oligofreni... Daca in Romania se fac melodii proaste, in proportie de 97 % in engleza, nu cred ca daca ar canta in limba romana ar sta prea diferit lucrurile.Defapt,ar sta,ca in loc de ''baby,i wanna hold ya,i wanna kiss you,party all the night,feel the music, be mine'' ar traduce in romana, si ar suna si mai aiurea.Muzica romana comerciala e in moarte clinica.De mult timp.Si ca sa fie resuscitata, as baga Negură Bunget si Truda pe toate radiourile.Bineinteles ca se mai accepta si farama de muzica buna romaneasca non-rock.
Tin minte ca pe vremea alor mei,erau niste melodii la fel de penibile,desi multi spun ca nu e asa,dar aveau subiecte aproape la fel de slabe ca cele de azi,vocile erau insa bune.Pot spune ca ma oboseste muzica in romana,o simt mai bine in engleza sau germana,ajunge altfel,probabil asta din cauza ca nu am intalnit prea multe melodii bune cantate in romana,in afara de rock.Dar,cum am zis mai sus, prefer muzica retardata in limba romana, decat intr-o engleza infantila.

| WhiteWolf7 a răspuns:

Chestia asta cu scosul melodiilor in engleza este tipica "artistilor" daca ii pot numi asa, care scot cate o melodie pe saptamana ca sa se mentina in top, dar daca intoarcem fata spre trupele rock, vom observa numia melodii in romana, in general, probabil exista si trupe romanesti care canta in engleza, nu stiu si nici nu vreau sa stiu, eu cand ascult rock romanesc pai romanesc sa fie.Ma, rog, revenind, vrei melodii in romana, asculta Cargo, Phoenix, Trooper, Voltaj(ala vechi suna mai bine, decat asta al anilor 2000).
Pacat insa ca aceste trupe nu sunt promovate, nu se gaseste nimeni sa le faca un contract ca lumea, chit ca strainilor le place muzica rock romaneasca.La multe melodii de-ale lu' Cargo sau Trooper am gasit comentarii de genul:"great song, brilliant, even if it's in native language", deci...dar nu avem ce-i face, asta-i Romania, si nu cred ca se va schimba vreodata ceva.
Vream sa zic mai multe dar Dumnezau mi-a luat vorbele, in mare parte, iar restul...e CanCan.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate, toti cantaretii au melodii in engleza, vor sa ajunga cat mai ''high'' in topurile de afara.
Eu apreciez foarte mult trupa Vunk.Inca nu s-au dat pe englezisme.