| thekrugerx a întrebat:

Ce spuneti acest amplificator: http://www.soundcreation.ro/......d9436.html este bun? are un sunet bun si clar? (este cort... de aceea nu stiu sigur daca este bun) daca imi recomandati altceva sa aiba distors...va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Thunderstruck a răspuns:

Ce ti se pare "adevarat" la un amp de 1W si cateva lampi pe care scrie Marshall? Mie mi se pare chiar prostesc amplificatorul, la un volum la care sa acopere chitara, o sa aiba deja un sunet overdrive datorita lampilor care se incalzesc.Nu prea poti sa canti pe clean cu el. Daca scrie Marshall pe el nu inseamna ca-i bun, personal nu-mi plac marshall-urile.

20 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

La acest preţ e ok.
După ce avansezi ai nevoie de ceva mai adevărat gen : http://www.marshallamps.com/product.asp?productCode=1990s%20DSL1

| Arthur a răspuns (pentru Thunderstruck):

Se vede că eşti începător, am ani mulţi de inginerie sunet în spate dar nu am auzit pe cineva să debiteze asemenea tâmpenii.
Ai spre edificare ceva de la M&C Musical Forum » Discutii Generale » Muzica si nu numai » Interviu Florin Ochescu - exclusiv pentru MC Music.
Acest interviu este primul dintr-o serie (sper eu destul de consistentă) cu câţiva dintre cei mai valoroşi chitarişti Români,în exclusivitate pentru MC Music.
Nu întâmplător am ales să deschidem cu d’l Florin Ochescu. Mulţi l-au comparat cu Ritchie Blackmore. Sunt de părere că această comparaţie stă oricând în picioare. Nu este în nici un caz de ignorat faptul că Dl Ochescu este complet autodidact.
Dacă nu l-aţi ascultat deja,vă recomand discul Puterea Muzicii al Progresiv TM. Acolo veţi auzi tot ce credeaţi că lipseşte din chitara Românească. În mod sigur mulţi dintre voi cunosc primul disc Iris,unde regăsim, duo-ul Florin Ochescu- Nutu Olteanu, nu doar din punctul meu de vedere, poate cea mai valoroasă colaborare de acest tip.
Având in vedere că ne aflăm pe un forum de muzicieni, am trecut direct la întrebările tehnice.
Mulţumim încă odată domnului Ochescu pentru că a fost de acord să ne răspundă la aceste câteva întrebări.
De ce Marshall?
Este în continuare cel mai bun sunet de rock!
Un amp trebuie să servească scopului muzical de moment al unui chitarist. Vorbim de gen, manieră, temperament sau gust personal si multe altele. In ceea ce mă priveşte sunt tributar stilistic sfârşitului anilor ‘60 si in continuare anilor ‘70. Atunci când am început sa cânt la nivel profesionist. In acei ani, pentru rock, Marshall era suveran.
Aşadar prin '76-'77 mi-am cumpărat primul Marshall Superlead 50w cap şi boxă, 100w de care îmi este dor şi acum.
Ce amplificator folosiţi acum? Care este setupul curent (efecte, etc.)?
Acum cânt blues, se potriveşte vârstei, si folosesc un amp Fender.De altfel consider că Marshall şi Fender sunt în continuare cele mai bune ampuri,fiecare cu stilul şi scopul său.
Efectele,exclusiv Dunlop,le consider mai organice ca sunet si mai vintage. Dar pe Marshall nu as refuza niciodată să cânt.
Care e 'secretul' unui sound reuşit? Ce ar trebui sa aibă in vedere un tînăr chitarist la cumpărarea unui amplificator?
Nu exista sunet reuşit sau nereuşit. E o chestiune de gust si atât. Când cumperi un amp te ghidezi ori după gustul personal, daca e format, ori după chitaristul preferat.
Marshall au scos de curând pe piaţă un
model full-tube, la un preţ foarte accesibil. Aţi încercat modelele Marshall din seria MG sau alt amplificator entry-level?
Am încercat toate Marshall-urile. Personal prefer cap-boxa, dar sunt foarte bune si alte modele mai ales pentru. începători.
Din ce este acum in fabricaţie prefer JCM 800 Stack. Dar cum proiectele mele de acum sunt axate pe blues, combo Fender 60W. Vârsta, ce să faci!
Dacă mai vrei putem continua şi cu alte păreri, nu neapărat ale mele.
O staţie tranzistorizată nu va suna din păcate pe chitară sau orgă cum sună una clasică indiferent ce vei spune, dar să spui ce ai spus despre Marshall este o tâmpenie de neiertat. Nu poţi face diferenţa doar dacă nu ai cântat pe o staţie pe lămpi sau dacă nu ai ureche muzicală.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Arthur):

Am citit raspunsul tau de 2 ori si n-am inteles ce nu va convine, eu am zis ca nu-mi place amp-ul ala ca are 3 lampi si 1W, cum o sa cantati la un volum care sa acopere chitara si sa sune si clean? In pretul ala cred ca mai bine si-ar lua un amplificator pe tranzistori si cu o putere mai mare.Am incercat un singur amplificator din seria MG, cel de 15W, l-am comparat cu peavey vypyr 30, ambele in aceeasi incapere, nu vreau sa-mi tin partea, sau sa fac pe copilul, dar nu se compara.M-am speriat de cand am cantat pe amp-ul ala, nu stiu de ce l-ai dat ca exemplu, marshall-urile care nu-s entry level is super, doar ca pe mine, m-au cucerit peavey-urile, am avut 6505+ si era perfect pentru metale, si mie, ca si dv, mi-e dor de el, dar cand e nevoie de bani... Asa ca am trecut pe unu mai micut digital, cum am zis, peavey vypyr 30, efecte, la fel ca si dv. -dunlop + una bucata vox bulldog distortion, care imi place foarte tare.Ca sa ne intelegem, nu am zis niciodata ca firma marshall nu face amplificatoare bune, m-am referit strict la modelul ala, la care chiar nu-mi dau seama cum ar putea scoate un ton bun cu un singur w.Am incercat zeci de amp-uri entry level si singurul care m-a impresionat, probabil si pentru ca este digital, a fost peavey vypyr-ul.O statie pe tranzistori se poate ridica lejer la nivelul uneia "clasice" sau pe tuburi.Personal consider ca tranzistorii se inteleg foarte bine cu tuburile, imi doresc ca urmatorul meu amp sa fie unul cu preamp pe tuburi si amp pe tranzistori.Am cantat si pe statie pe lampi, chiar pe un marshall, din pacate nu mai tin minte modelul, sunet excelent, nici nu am stat sa-l setez calumea ca rupea pe metale, dar si un tranzistor se poate ridica la nivelul ala.Au evoluat foarte mult tranzistorii, consider ca sunetul de lampa a ajuns deja ceva ce tine de autosugestie, daca-ti zice cineva ca un amp pe tranzistori e pe lampi si tu-l asculti, chiar asa o sa-ti para.

| Arthur a răspuns (pentru Thunderstruck):

Prietene, ce ai recomandat tu e OK. Am avut pe mână şi Peavey compacte la 100 W care funcţionau bine, Fender este şi ea firmă bună.
Am zis clar în recomandare : " dacă avansezi ".
Cât despre restul ce spui tu acolo nu mă poţi convinge cu nimic. Dacă spui că ai cântat pe Marshall şi nu ai făcut deosebirea cum sună o chitară bas sau armonia la orgă, nu ai făcut diferenţa : tuburi sau tranzistori asta e!
Am prieteni care spun : " la sarmale merge! ", dacă înţelegi ce vreau să spun.
Tranzistorul are probleme, se îneacă pe armonici, are probleme cu limitările, iar basul sună tras de păr. S-a avansat puţin cu tehnologia mosfet dar este departe de sunetul redat de un amplif pe tuburi.
" În ultimii cincizeci de ani amplificatoarele Marshall au fost folosite de toate numele mari ale muzicii rock şi au contribuit decisiv la evoluţia sunetului acestui gen dar şi a tehnicilor de concert. Iar părintele lor a fost supranumit „The Father of Loud" (Părintele muzicii „dată tare").
Citeste mai mult pe RTV.NET: http://www.rtv.net/......23572.html
Am o lungă experienţă în domeniu iar ce spui tu acolo mă face să mă apuc cu mâinile de cap. Nu are rost să continuăm discuţia pentru că o să ajungi să-mi spui că dacă te autosugestionezi o să ai impresia că lăutarul cu vioara cu goarnă cântă de fapt la un Stradivarius.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Arthur):

Eu cred ca nu ne-am inteles, si eu prefer amp-urile pe lampi, doar ca nici cele pe tranzistori nu-s cu mult mai jos.Stiu si eu problemele tranzistorilor, si nu numai atat, si problemele lampilor, nu neparat cele de sunet, ci mai ales intretinerea lor, am avut si eu amplificatoare pe lampi.

| thekrugerx explică (pentru Thunderstruck):

Thunder esti sigur ca Fender mustang 1 V2 are distors da?:) sa nu ma trezesc fara distors cand il aduce:) il iau de aici :http://www.soundcreation.ro/......12755.html

| Thunderstruck a răspuns (pentru thekrugerx):

Are cu siguranta, uita-te si pe youtube, dar sincer recomand peavey-ul.

| thekrugerx explică (pentru thekrugerx):

Am citit raspunsul tau... dar eu vreau un amplificator de pe soundcreation pentru ca vreau sa il iau in rate...

| Thunderstruck a răspuns (pentru Arthur):

Ce ti se pare "adevarat" la un amp de 1W si cateva lampi pe care scrie Marshall? Mie mi se pare chiar prostesc amplificatorul, la un volum la care sa acopere chitara, o sa aiba deja un sunet overdrive datorita lampilor care se incalzesc.Nu prea poti sa canti pe clean cu el. Daca scrie Marshall pe el nu inseamna ca-i bun, personal nu-mi plac marshall-urile.

| Thunderstruck a răspuns:

Hmm, nu stiu daca ma incadrez in bugetul tau, dar daca vrei un amp mai calumea, cu distorsiune, cum ziceai si tu, incearca Peavey vypyr 15, sau fender mustang, ala de 15W.Peavey-ul l-am incercat personal, e mai bun ca orice amp pe care l-am folosit pana in pretul lui.Categoric.

| thekrugerx explică (pentru Thunderstruck):

Hmmm nu stiu... nu prea am acel buget, de amp cort ce zici? E bunicel? adica da un sunet bun?

| Thunderstruck a răspuns (pentru thekrugerx):

Toate amp-urile in jurul ala de pret suna la fel (de prost). Gandeste-te ca amp-ul e cea mai importanta piesa din echipament, poti sa ai gibson les paul si toate pedalele din lume, ca nu scoti un ton bun cu un amp in genul.Eu iti recomand sa mai strangi bani si sa cumperi unul din alea doua care chiar merita banii.

| thekrugerx explică (pentru Thunderstruck):

Pai imi dai si mie siteul un pot gasi amplificatoarele alea? te rog?

| thekrugerx explică (pentru Thunderstruck):

Am gasit... gatahappy dar e 570 de lei...

| thekrugerx explică (pentru Thunderstruck):

Acesta este nu?:http://www.fly-music.ro/......o-amp.html si ala fender nu l-am gasit daca stii tu un site un il gasesti sa mi-l arati si mie :) multumesc

| thekrugerx explică (pentru Thunderstruck):

Aham as vrea dupa soundcreation.ro sa ca il pot lua in rate:):http://www.fly-music.ro/......o-amp.html asta e nu?

| Thunderstruck a răspuns (pentru thekrugerx):

Da.

| thekrugerx explică (pentru Thunderstruck):

Are decat clean si distors?

| Thunderstruck a răspuns (pentru thekrugerx):

Nu, are, daca nu ma insel, 12 efecte de rack si 12 simulari de amp-uri celebre. Cand te uiti pe butonul de simulari, poate fi verde sau rosu.Cand e verde e clean, cand e rosu e distors.E simplu de folosit si suna genial.

| thekrugerx explică (pentru Thunderstruck):

Mersi mult thunder iti arat si chitara ok? sa imi spui daca e buna:)http://www.fly-music.ro/......2-mtb.html :D