| Maryse a întrebat:

Ce trebuie sa fac sa ajung o cantareata? ce calitati trebuie sa am? dar o trupa? ce trebuie sa fac sa am o trupa de succes? cine raspunde atat de bine incat sa ma lamureasca primeste FUNDA!

Răspuns Câştigător
| MomaieLoveGogaie a răspuns:

Buna!
Ei bine, asta se bazeaza 80% pe noroc si 20% pe talent.
Ca sa ajungi cantareata solo, ai nevoie, in primul rand, de versuri.Eu mai obisnuiesc sa scriu cantece, daca esti interesata cere-mi id pe privat si te ajut cu placere.Bineinteles,trebuie sa ai voce si ureche muzicala.Ca sa iti prelucrezi corzile vocale asa cum trebuie incearca niste cursuri de canto.Intradevar,trebuie sa stii sa canti la minim un intrument de baza(cel mai recomandat fiind chitara). Daca ai si versuri, si voce si ureche muzicala, atunci tot ce iti trebuie e putina imaginatie fie propie fie venita din exterior.Filmezi un videoclip dragut, il combini cu vocea inregistrata apoi il pui pe you tube. Justin Bieber asa s-a lansat.Asta in caz ca nu ai relatii si te poate lansa cineva.

Cam aceeasi chestie ar fi si in cazul in care vrei o trupa propie.Incearca sa iti gasesti minim inca 2 persoane(1 pentru chitara si 1 pentru tobe)pe langa tine, solista sa zicem.Si va trebuie compozitor, faceti clip, combinati audio cu video si hopa pe you tube.

Apoi urmeaza rabdarea pe care trebuie sa o ai ca sa fii descoperita de cineva.

Sper ca te-am ajutat.PwpikI:*

9 răspunsuri:
| ForbiddenLove a răspuns:

In primul rand sa ai o voce frumoasa tongue

| cяιss a răspuns:

Mult talent si bani ca sa investesti in munca.

| Veverixxu a răspuns:

Buna! Pt a ajunge cantareata in primul rand iti trebuie ureche muzicala... Sponsori pentru a putea sa te lansezi la televiziune. Iar pentru o trupa va trebuie instrumente si Chitaris, chitarist bass, etc. adica componentele unei trupe. Dar si aica va trebuie sponsori hsi calitati, va trebuie compozitor, si nu doar in versuri ci si in partituri...Succes daca ai de gand sa iti faci o trupa sau sa cantzi sola
Funa?big grin

| unbaiat a răspuns:

Trebuie sa exersezi foarte mult oralul.

| BLG a răspuns:

Buna...in primul rand trebuie sa ai o voce ffff frumoasa atat u cat si cei din trupa, iar in al 2-lea rand trebuie sa cantati melodii pe placul adolescentilor(in special rock, dance)...asta e parerea mea sper ca te am ajutat

:*:*:*:*:*

| Anka_4888 a răspuns:

Poi crede-ma asta am vrut si eu sa fiu cantareata, de cand sunt mica... dar sti aici trebuie sa ai mult curaj sa ai voce nu conteaza neaparat de trupa, dar trebuie sa nu ai trac adica cand te trezeste cu mii de oameni in fata taa, si trebuie sa ai voce, daca ai toate astea poti sa mergi la o scoala de muzica.sau la cat mai multe cuncursuri sa te inregistrezi si sa te bagi pe youtube(sincer iti zic asa a devenit si justin bieber cantaret)iti bagi melodiile pe youtube si cine stie poate ai noroc sa te gaseasca vreun cantaret.Succes!kiss

| Julia2103 a răspuns:

Pai asta depinde de aprecierea publicului, bineinteles ca vor exista oameni care te vor placea si te vor sustine si oameni care o vor face mai putin.Pentru a deveni cantareata sau a intemeia o trupa trebuie in primul rand sa fii in domeniu, adica sa ai voce, ureche muzicala si restul, si bineinteles un contract cu o casa de discuri la care sa-ti scoti albumele.

| blackblood a răspuns:

Nu trebuie sa ai neaparat o trupa de succes.Trebuie sa ai o voce frumoasa si sati placa sa canti.Pt ca daca nu iti place se cunoaste.In plus, daca nu vrei sa ajungi sa canti muzica de asta ieftina si electronica facuta pe calculator trebuie sa inveti sa canti la un instrument (cel mai bine chitara sau e-guitar). Si trebuie sati inveti foarte bine lectiile la muzica laughing Trebuie sa stii sa faci rime si cum sa le asezi intre ele ca totul sa aiba sens.Incepe cu niste schite ale versurilor, scrie ce simti pe hartie, apoi dale un titlu potrivit. Dar, daca vrei neaparat o formatie de succes, e bine sa incepi de jos, cum ar fi sa canti la evenimentele din scoala etc. Dar nu te astepta sa vina totul intr-o saptamana! Iti trebuie mult exercitiu! Daca vrei sa iti modifici cantecele pe calculator iti trebuie programe ca Fruity Loops Studio (fls) sau Cool Edit Pro.Nu folosi E-Jay-ul ca e pentru amatori nu iti iese nimic bun acolo. Cool Edit Pro e greoi, dar poti face chestii minunate! Dar, daca nu ai experienta, foloseste Fruity Loops, e ceva mai usor, pentru incepatori. Funda?

| LaLaSwEeTgirl a răspuns:

Pey : sa te imbraci in fuste scurte su bluze decoltate, sa fii afoana, sa n-ai ritm :p glumea da asa e in ziua de azi dar ca sa fii o cantareata bbuna si apreciata trebuie sa ai studi muzicale (nu neaparat dar iti folosesc), sa ai o vice calda si frumoasa, sa stii ce e aia terta, cvarta, cvinta, sexta, septima si octava, sa ay ritm si nu in ultimul rand sa nu ti se urce faima la caplaughing