| Elena1234456 a întrebat:

Ce va inspira melodia aceasta : http://www.youtube.com/watch?v=Iw4M5oHJkaA :x? Credeti ca descrie asa cum este tara noastra? Credeti ca oamenii chiar traiesc atat de rau in Romania? Ce parere aveti despre Romania? Daca ati avea posibilitatea sa plecati departe-cat mai departe de aceasta tara - ati accepta?:)

Scuzati de intrebare :P sunt cam filozoafa azi, nu?

Cui nu-i place sa nu raspunda;).

Răspuns Câştigător
| eunutuu a răspuns:

De fiecare data cand aud melodia asta imi vine sa plang...crying
De plecat as pleca, stiu si eu, intr-un orasel din Grecia sau Italia, un-l linistit, mi-a placut fooarte mult in Grecia, am trecut intr-un orasel micut, la ora aia era mai tot inchis, era ora 14 sau 15, era asa de cald, mai era o cofetarie sau doua deschisa pentru. inghetata si cateva standuri pentru. turisti sau in america, nu e un loc linistit dar intodeuna am visat sa dau mana sau sa fac o poza cu o celebritate, de ex. azi-noapte am visat ce eram in spatele treatrului mare(stau in Craiova)si erau o gramad" de masini, a trecut pe langa mine idolu meu, Miley Cyrus...Doamne cum am tipat(in vis)-Miley! please wait, plsss, OMG! dar nu am eu norocu asta.Romania(fara suparare)e o tara distrusa, serios, trebuie" sa recunoastem, si Change alu" Puya are o dreptate acolo, de ex. pe acasatv la povestiri de „****"arata tot felul de idioteni, serios, asta e parerea mea, si ala blondu se imbraca...nu stiu ce vrea si el, zici ca e dracu in pers.
Da Da, esta e parerea mea.

11 răspunsuri:
| viatadecacatt a răspuns:

E super melodia o stiu de mai demult. Da, daca as avea posibilitatea, as pleca cu prima ocazie! asculta si nane-nu le pasa, transmite tot un mesaj de genul

| adydassler a răspuns:

Adevarul despre romania...sad

| bnj a răspuns:

Melodia se numeste Noi doi in anul 2000, si daca asculti (nu auzi) cu atentie versurile, se refera la o Romanie-stereotip. Da, dpdv financiar lumea traieste rau la noi in tara. Dar hai sa-ti mai spun ceva, ma duc la tara si vad oameni simpli, fara mijloace materiale care stau cate 8 in aceeasi casa si sunt cu adevarat fericiti.
Am posibilitatea sa plec, am fost in vreo 11 tari pana acum, dar niciodata nu imi voi alege sa imi parasesc tara sau sa-mi uit radacinile. Si cine o face inseamna ca nu este roman. Noi bem bere, vin si iubim din plin (ca sa-l citez pe Puya), cu pasiune, avem sange fierbinte si cei care pleaca, pleaca pentru ca nu e nevoie de ei!

TRAIASCA ROMANIA!

| Bianca_4346 a răspuns:

Mai... oamenii traiesc rau in Romania(cei saraci)dar nu toti. unii se mai descurca cum pot.
Pe bogatasi ii doare fix la amigdala de saracie si altele... ei au banu in buzunar si atat.Eu as pleca dar nu foarte departehappyDar tu? ai pleca? Acuma nu zic ca totii bogatasii or fi la fel dar majoritatea sunt indiferenti...la tv normal ca se ''implica'' in scoaterea Romaniei din criza dar in realitate, ce fac?

| anonimyus a răspuns:

Da as pleca...in australia

| eubahhh a răspuns:

Voi ziceti ca plecati pentru ca nu stiti ce e in strainatate!

eu m-as intoarce in tara mea in momentul asta!

ati pleca?! hmm. ce prostie... va inteleg e greu in romania, dar mai greu e intre straini, nu stiti ce spuneti!

nicaeri nu e ca acasa! Romania te iubesc si ne vom revedea curand!

| Bacemi a răspuns:

Am ascultat de zeci de ori melodia aceasta. Prezinta o realitate crunta cu care ne infruntam zi de zi. Nu cred ca as putea sa plec pur si simplu si sa las in urma tot. Am avut ocazia si nu am facut-o.

| ღ♥ღuLyღ♥ღ a răspuns:

Sincer eu cred ca Romania poate ajunge undeva daca vrea. Uite vad aici oamnei care si-ar dori sa plece, in loc sa zica :"Stiu ca putem sa demonstram mult mai mult". Eu una sunt de parere ca totul se va schimba cu rabdare si ca oamnei buni vor iesi la suprafata si nu vor astepta sa ne fure oameni politici bani pe care noi ii dam statului. Si poate vede cineva din politica acest raspuns laughing(visewhistling) si ii transmit cu majuscule BANII SUNT AI STATULUI ca toti uita asta.

Daca mi-ar da cineva posibilitatea sa plec, sincer, nu as pleca as ramane aici ca sa vad pana unde pot oameni sa ajunga. Criza asta nu va trece singura, va trece cu ajutorul cuiva, si acel cineva nu este Basescu sau mai stiu eu cine. Ori cum eu sunt contra politici din Romania, daca se mai poate numi asa. Eu stau intr-un oras mic, nu pot sa spun foarte mic, dar oricum.Este foarte aglomerat de masini noi ( vezi o dacie si dupa aia 10 masini strainelaughing ) si asta ma enerveaza angry pentru ca eu nu am suportat niciodata aglomeratia din bucuresti si orasul meu duce spre asta, din pacate.

Eu inca sper ca poate ne vom schimba si noi un pic:Xwinking...

| emanuelf a răspuns:

Imi place faptul ca esti mai filosoafa. Eu sunt departe de Romania si nu-mi pare rau intr-un fel. Parerea mea e ca Romania evolueaza incet incet.

| denisa20 a răspuns:

E prima melodie de genul acesta care imi place. Daca ar fi sa aleg sa plec in strainatate...as ramane aici.Pana la urma aici ne-am nascut si nu se traim chiar asa de rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da as placa