| Georgii a întrebat:

Cine stie cum se numejte melodia http://www.youtube.com/watch?v=hYe9C0rtzdk&feature=relat ed geOrgii.ana97 id meu :Xmsk mult...pa:X

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!

se numeste Ruslana - Wild Dances

http://www.youtube.com/watch?v=TXgaOTOCSuU

3 răspunsuri:
| Elena_1106 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=8QCCkAEgbp4

Ruslana - Wild Dance

Ruslana
Ruslana Lîjîciko (în ucraineană Руслана Лижичко; n. 24 mai 1973, Liov, RSS Ucraineană, URSS, astăzi în Ucraina) este o cântăreaţă, compozitoare, pianistă, dansatoare, dirijoare, ingineră de sunet, aranjatoare de sunet, producătoare şi politiciană din Ucraina ce a ajuns faimoasă în Europa după câştigarea Concursului muzical Eurovision 2004. În acelaşi an a câştigat titlul de Cea mai bună cântăreaţă din Ucraina la World Music Awards. Ruslana este considerată regina muzicii est-europene.Ruslana s-a născut pe data de 24 mai 1973 în oraşul Liov din Ucraina, fiica lui Stepan Lîjîciko, patronul unei case de discuri din acelaşi oraş, şi a Ninei Lîjîciko, o cântăreaţă foarte cunoscută în Ucraina.La vârsta de 4 ani, Ruslana a câştigat primul ei premiu in cadrul unui festival muzical local. La vârsta de 6 ani s-a alăturat trupei muzicale Horizon, condusă de mama sa. Până la vârsta de 20 de ani a participat la toate festivalurile şi concursurile de gen din Ucraina, ieşind de cele mai multe ori câştigătoare. După ce a absolvit liceul de muzică din oraşul Liov a fost admisă la Conservatorul ucrainian unde a obţinut două diplome, una de pianist şi cealaltă de dirijor profesionist.Ruslana a câştigat Concursul muzical Eurovision 2004 interpretând piesa muzicală Wild Dances (Dansuri sălbatice). După competiţie, cântecul câştigător a devenit un adevărat hit în Europa. În 2005, Ruslana a organizat Eurovision 2005 în Ucraina, interpretând alte două cântece, Chardash (Foc) şi The Same Star (Aceaşi stea).
Albume în limba ucrainiană
1998: Un moment de primavară
2001: Cel mai bun
2003: Dansuri sălbatice ucr.
2008: Amazoana
Albume în limba engleză
2004: Bine ai venit în lumea mea sălbatică
2008: Energie sălbatică
Single-uri
Wild Dances (Dansuri Sălbatice) (2004)
Dance with the wolves (Dans Cu Lupi) (2004)
The Same Star (Aceeaşi Stea) (2005)
Dyka Enerhyia (Energie Sălbatică. Versiunea în limba Ucraineană) (2006)
Moon of Dreams [ft. T-Pain]' (2008)
http://ro.wikipedia.org/wiki/Ruslana
http://images.google.ro/......tp?/images