| fatsademotan a întrebat:

Credeti ca rapper`ii sunt credintiosi? spuneti-mi si mie ft. multe despre rap, tot ce stiti voi daca se poate.

4 răspunsuri:
| Aℓida a răspuns:

Pai thinking rapp'erii canta despre tot ce e nedrept si nu cred ca are vreo legatura cu credintsa in Dumnezeu de ex. nane in melodia nu mai e la fel... e o mel facuta in memoria lui stelian.prietenul luisaddeci depinde.eu nu cred ca sunt atei cred ca sunt pur si simplu oameni carora nu le e frica sa'si exprime gandurile prin melodiile lor unele necenzurate happyeu ascult parazitii, b. u. g. mafia, nane.etc

| Rallu a răspuns:

Eu una ador Rap'ul, unii nu inteleg chestia asta da' sincer nu ma intereseaza. Uite ce stiu eu despre rap:
De multe ori spunem ca hip-hopul este vocea poporulul, pai asa si este, multi oameni se regasesc in versuri pentru ca sunt exprimate din viata(versurile).
RAP-UL( reality about people)
Ce a adus aceasta cultura? In primul rand a influentat pustii intre 14-18 ani in scurt timp au aparut si drogurile, furturile, viata de strada...
Rap-ul a aparut la sfarsitul anilor 70. Este un amestec de sunete de mixer, tobe si rima. Prima inregistrare a unei melodii rap a avut loc in anul 1979 in America. Multi cred ca notiunile de rap si hip-hop au aceeasi semnificatie; nimic mai fals: rap-ul este de fapt doar muzica, spre deosebire de hip-hop care include pe langa muzica, arta graffity, brakedance, moda si un limbaj specific. Prima trupa care a inceput sa cante rap a fost " Sugarhill Gang " Locul aparitiei acestui gen muzical este cartierul Bronx din orasul New York
Genul rap se extinde, si in scurt timp (1982 ) acesta patrunde si in Europa prin Franta unde isi gaseste destui fani. Sorgintea acestui gen muzical, asemeni genului rock and roll, este in comunitatile de negrii afro-americani, iar muzica ce apartine de aceste stiluri era un apanaj aproape exclusiv al spectatorilor de culoare.

Pe langa temele principale de rap a fost introdusa o noua categorie de subiecte. Textele melodiilor devin mai violente si povestesc viata celor aflati in afara legii, viata a caror " beneficii " erau sexul, drogurle si violenta. In anul 1988 fost lansat primul album facand parte din aceasta categorie " Traight outta Compton ", de trupa NWA " Niggaz with Atitude" NWA a fost o platforma de lansare a unora dintre cei mai cunoscuti rapperi de azi : Dr. Dre, Ice Cube, si Eazy -E. In anii 90 gangster rap-ul a atras un public destul de mare mai ales prin lansarea unor mari artisti cum ar fi Tupac Shakur si Snoop Doggi Dogg
Primii Dj-i cunoscuti au fost: Dj Kool Herc
Dj Bambaataa si Dj Hoolyood
a...si nu e copy-paste happy e scrisa de mine

| xl0llip0px a răspuns:

Nu sunt specialista in rap si chiar nu imi place... dar din cate am auzit in unele cantece rap acestia chiar canta despre nedreptatea in lume si despre toate astea.intr-un cuvant cinta ADEVARUL. dar partea cu Dumneazau cred ca este diferita... unii canta ca lumea e prea rea si nu cred ca este Dumnezeu.insa altii din contra il apara. iar altii.ma rog.nici nul baga in cintecele lor tongue

| LightCoke a răspuns:

Credinta nu tine de genul de muzica pe care il asculti/canti. Poti sa asculti rap si sa fii cel mai credincios om, poti sa asculti numai Fuego si sa fii ateuhappy
Credinta o ai in sufletwinking