| RebecaBiersack a întrebat:

Cum bag # la chitara classica'?

1 răspuns:
| InvertedDeformity a răspuns:

Uite asa:
Distanta dintre o nota si alta este de 1 semiton sau 2 semitonuri(1 ton).

Diezul urca nota cu un semiton iar bamolul coboara nota cu un semiton.

In gama majora distantele sunt : do-re ton; re-mi ton; mi-fa semiton; fa-sol ton; sol-la ton; la-si ton; si-do semiton.
Ex: do-re ton -> intre do si re inseamna ca mai exista o nota daca ai distanta de 1 ton(intre do si re mai exista un semiton); iar acea nota este do diez/ re bemol...do diez sau re bemol este acelasi lucru.
Acelasi lucru este valabil la: re-mi ton; fa-sol ton; sol-la ton; la-si ton;

Mi-fa semiton -> intre mi si fa nu mai exista nicio nota deoarece este distanta de un singur semiton, iar asta insemnand ca mi nu are diez iar fa nu are bemol(mi diez inseamna fa iar fa bemol inseamna mi).
Acelasi lucru este valabil la: si-do.
Vezi ca la gama minora nu sunt aceleasi distante(alte note au distanta de ton si altele au distanta de semiton).