| IzziRus a întrebat:

Cum s-a facut lady gaga vedeta?

Răspuns Câştigător
| ÐÿÅ a răspuns:

Gaga a semnat inițial cu Dej Jam Recording la 19 ani, dupa ce președintele și directorul Island Def Jam Music Group, L. A. Reid, a auzit-o cântând pe un hol de lângă biroul său. După trei luni, Dej Jam a rupt contractul, cu toate că până atunci, fosta ei companie de management îi făcuseră cunoștință cu producătorul și compozitorul RedOne, de asemenea impresariat de ei.Primul cântec produs de cei doi a fost „Boys Boys Boys", un mash-up inspirat de piesa „Girls, Girls, Girls" de Mötley Crüe și „T. N. T." de AC/DC. S-a mutat din casa părinților și a început să cânte în cluburile din centrul cartierului Lower East Side, cu formațiile Mackin Pulsifer și SGBand.La scurt timp, a început să ia droguri și să apară în diferite spectacole de cabaret.Aceasta a declarat că tatăl ei, „pur și simplu nu putea să înțeleagă", luându-i astfel câteva luni să se poată uita din nou la ea.Producătorul muzical Rob Fusari, care a ajutat-o să compună unele din primele ei cântece, i-a comparat stilul vocal cu cel al lui Freddie Mercury. Fusari a fost cel care a ajutat la creerea poreclei „Gaga", după cântecul „Radio Ga Ga" de formația britanică Queen. Cântăreața își căuta un nume de scenă, când a primit un mesaj de la Fusari, care conținea cuvintele „Lady Gaga".
„În fiecare zi, când Stef venea la studio, în loc să-i zic «Bună!», începeam să cânt „Radio Ga Ga". Acesta era cântecul pe care își făcea intrarea. [Lady Gaga] a fost de fapt o defecțiune tehnică; am introdus 'Radio Ga Ga' într-un text și s-a autocorectat în 'Lady Ga Ga'. Mi-a dat un mesaj înapoi în care mi-a zis «Acesta e!» După acea zi, a devenit Lady Gaga și mi-a zis "Să nu-mi mai zici niciodată Stefani."
Gaga concertând într-un bar în octombrie 2008
De-a lungul anului 2007 a colaborat cu interpreta Lady Starlight, care a ajutat-o să-și creeze un stil vestimentar scenic. Cele două au susținut mici spectacole în cluburi din centrul orașului, precum Mercury Lounge, The Bitter End, și Rockwood Music Hall, cunoscute ca „Lady Gaga and the Starlight Revue". Numit de unii ca fiind „Supremul spectacol pop rock", recitatul lor era un tribut cu buget restrâns adus emisiunilor de estradă din anii 1970. În august 2007, cele două artiste au fost invitate să cânte la festivalul american Lollapalooza.Recitalul s-a bucurat de recenzii foarte călduroase.Inițial concentrată pe avangardism și muzică electronică dance, Lady Gaga și-a găsit stilul când a început să incorporeze muzică pop în melodiile sale și muzica glam rock vintage precum David Bowie și Queen. În această perioadă, a apărut pe cartea audio The Portal in the Park de Cricket Casey, interpretând alături de Melle Mel cântecele „World Family Tree" și „The Fountain of Truth". Rob Fusari i-a trimis producătorului muzical Vincent Herbert cântecele pe care le înregistrase cu Lady Gaga. Încântat, Herbert i-a oferit în 2007 un contract cu o devizie a Interscope Records deținută de el, Streamline Records.Gaga îl numește pe Herbert ca fiind cel care a descoperit-o, adăugând că „Chiar am simțit că facem istorie în muzica pop și vom continua să facem asta."Deoarece lucrase deja ca și compozitoare stagiară la Famous Music Publishing, mai târziu achiziționată de Sony/ATV Music Publishing, a obținut un contract de compozitor cu Sony/ATV. A fost astfel angajată, precum și pentru artiști semnatori cu Interscope Records, ca New Kids on the Block, Fergie și Pussycat Dolls. În timpul șederii sale la Interscope, Akon a descoperit puterea sa vocală în timp ce ea înregistra în studio o mostră pentru un cântec de-al lui. L-a convins apoi pe președintele Interscope-Geffen-A&M, Jimmy Iovine, să creeze o înțelegere comună, permițându-i acesteia să semneze și cu Kon Live Distribution, numind-o mai târziu „jucătoarea francizei sale". A continuat colaborarea cu RedOne, lucrând cu acesta pentru albumul ei de debut timp de o săptămână, ce avea să conțină hiturile internaționale „Just Dance" și „Poker Face". A semnat apoi și cu Cherrytree Records, o marcă Interscope, condusă de producătorul și compozitorul Martin Kierszenbaum, după ce a lucrat la patru cântece alături de acesta, inclusiv la „Eh, Eh (Nothing Else I Can Say)".

1 răspuns:
| Twix4Ever a răspuns:

Prin melodia "Just Dance " si prin tinutele extravagante ( cred ) happy