| craniul a întrebat:

Cum vi se pare hungarian rapsody de franz liszt?

3 răspunsuri:
| DeeDee a răspuns:

Ok...eu nu cunosc muzica clasica atata de bine, asa ca o sa iti spun cam ce impresii a facut aceasta melodie unui neavizat ca mine (abia daca stiu sa citesc notele, nu cant la nici un intrument, am educatie muzicala din scoala pana in a 8-a)...pai, in primele secunde mi se parea foarte mohorata, dar de la 0:50 incolo a inceput sa se animeze si sa imi si placa^^ este o piesa grea si frumoasa, dar nu pot sa ii prind subtilitatile si sa o apreciez la adevarata ei valoaresad are un ton in general grav, a revenit la acel motiv laughing. As spune ca titlul se potriveste cu "vederea" istoriei din cartea de limba romana despre unguri (pana la urma, tot mai mult imi place La Campanella). De la 06:00, partea aceea o cunosc foarte bine, am mai auzit-o si imi place^^ ca si cum Liszt ar incerca sa repare impresia pe care i-am ghicit-o pana acumlaughing cu siguranta partea asta il solicita mult pe pianist. Si sfarsitultongue cred ca fost folosit ca soundtrack pentru desene gen Tom&Jerry^^ a, am ascultat interpretarea lui Josef Bulva eu. Parca e mai puternica decat a lui Rachmaninofftongue. Stii ceva? Piesa asta nu e rea deloclaughing

| Klara a răspuns:

Nagyon szep big grin

| DeeDee28 a răspuns:

Interesanta...si haioasahee hee