| Ramona_Denisa_2000 a întrebat:

Dacă nu am ureche muzicală din naștere o pot forma?

3 răspunsuri:
| mudokins78 a răspuns:

Cu ce? Cu glet de ipsos?
Nu ai ureche muzicală din naştere, asta e!
Apucă-te şi tu de altceva, scrimă, fotbal, reparaţii frigidere,. Şti tu cât costă un frigider în ziua de azi?
Mult!
Sau poţi să cânţi la tobe!
Poţi să mergi cu capra, iarna pe uliţă!, sunt destule de făcut!
Succes!
Dai şi tu funda?

| DixieP a răspuns (pentru mudokins78):

What!? Eu am 15 ani și anul trecut m-am apucat să cânt la pian, în condițiile în care eram aproape afonă. Și da! Îmi merge super bine! Cu multă perseverență și dedicație poate ajunge la un nivel foarte înalt. Să zicem că e mai greu din punct de vedere vocal, dar cu instrument e destul de ușor. Cel mai ok ar fi să se uite la ceva tutoriale pe net, citește puțină teorie, învață câteva melodii și apoi se înscrie la niște cursuri, unde o să își consolideze baza creată și va învăță/descoperi în continuare magia sunetelor.
Ar trebui să îți vezi de treabă și să ajuți oamenii, nu să le bagi tâmpenii în cap și să-i demoralizezi. Ea trebuie să vorbească cu un profesor care să-i zică despre ce este vorba. Doar el îi poate spune că n-are șanse.
Pa, pa! happy

| mudokins78 a răspuns (pentru DixieP):

Ai dreptate!, să o punem pe Nikita să cânte în corul bisericesc! (Parcă îmi şi imaginez cum sună vocea ei! -zunt bolnavă, am frezoane, m-apucă temperaturile!)