| EnjoiProSkater a întrebat:

De ce a murit Kurt Cobain?

Răspuns Câştigător
| GigllyMandy a răspuns:

Hey, in ultimii ani ai vietii sale Kurt Cobain -a luptat cu dependenţa de droguri şi a făcut cu greu faţă presiunii mass-media, el declarând la un moment dat : „Faimos era ultimul lucru la care vroiam să ajung".Pe 8 aprilie 1994 el a fost gasit mort in casa lui din 1994. Mortea lui a fost declarata sinucidere insa chiar si acum este un subiect controversat. Sper ca ti-am fost de ajutor! ciuss!

2 răspunsuri:
| ღAnonimaღ a răspuns:

Salut! Kurt Cobain a murit din cauza abuzului de droguri si din cauza sinuciderii, dar daca vrei sa stii mai multe despre moartea lui citeste fragmentul asta:
Abuzul de droguri și sinuciderea

Un subiect sensibil legat de viața lui Kurt Cobain este cel al utilizării de stupefiante. Fiind bolnav de mic, având probleme grave cu bronșita, urmată de o problemă neidentificată la stomac, își pierde încrederea în medici și ajunge să își administreze singur tratament – heroina. A început undeva in jurul anului 1990 ca și consumator ocazional, însă în 1992 problema a început să afecteze turneul de promovare a albumului Nevermind. Acest lucru, și vestea că va ajunge tătic, l-a determinat pe Cobain să incerce să intre la reabilitare. In această perioadă trupa a scos pe piață albumul Incesticide. După turneul de promovare însă, dependența a revenit. In 1993 Nirvana a scos ultimul album de studio, In Utero, urmat de un turneu de promovare, unde a fost inregistrat și concertul MTV Unplugged, in noiembrie 1993. Aceasta a fost modalitatea de a mulțumi trupele si oamenii care au influentat trupa Nirvana. Zvonuri au circulat in acea perioada cum că cel mai nou material, compilația Unplugged, ar fi ultimul extras și că trupa s-ar despărți. A urmat o perioadă neagră, în care Cobain a suferit două supradoze – prima, de heroină in New York, când soția sa nu a chemat ambulanța și a preferat să-l resusciteze singură, Kurt urmând să urce pe scenă ca și cum nimica nu s-ar fi întâmplat, iar a doua, în martie 1994, la Roma, în urma unei combinații de alcool cu Rohypnol.

Dupa această întâmplare Cobain a fost de acord să inceapă un program de reabilitare in California – dar a fugit dupa câteva zile din program, sărind gardul. S-a întors in Seattle, unde i s-a pierdut urma. Familia si prietenii s-au ingrijorat, iar Love l-a declarat dispărut, adăugând ca are tendințe sinucigașe și că este în posesia unui pistol. Odată cu declarația, a angajat și un detectiv particular – pe Tom Grant.

Pe 8 aprilie 1994 Kurt Cobain, împușcat în cap, a fost găsit în casa din Lake Washington de către un electrician. Verdictul poliției a fost sinucidere – Kurt lăsând o scrisoare de adio adresată prietenului său imaginar din copilărie, Boddah, în care spunea că viața lui a devenit o minciună, că nu mai simte nici muzica și nici scena – și că nu mai poate continua. Cobain a fost incinerat, cenușa sa fiind o treime împrăștiată într-un templu budist din Ithaca, o treime în râul Wishkah și o treime a rămas în posesia lui Courtney Love.

Circumstanțele dubioase ale morții lui Kurt Cobain au pornit o întreagă dispută în jurul morții sale, ce continuă și în ziua de azi: de-o parte sunt cei care au căzut de acord cu verdictul poliției – cel de sinucidere, iar de altă parte sunt cei care consideră că moartea sa a fost cauzată de o crimă, că ar fi fost ucis de către soția sa.

Cobain scria des în jurnal, lăsând 22 de caiete după moarte. In noiembrie 2002 o selecție din acestea a fost publicată.

După opt ani de la moartea sa, ultima înregistrare în studio a trupei Nirvana a fost scoasă pe piață – piesa You know you’re right, care a ajuns pe locul 1 în toată lumea, aducând o nouă generație de fani trupei.

Indiferent de împrejurările morții, poate că viața și cariera lui Kurt Cobain pot fi cel mai bine descrise de versul piesei lui Neil Young citat chiar de el in ultima scrisoare: „It’s better to burn out than to fade away" („E mai bine să te arzi decât să te pierzi încet în umbră").

| EnjoiProSkater explică:

Ii dau funda lui giglly pentruka au fost cuvintele iei nu de pe alt forum.