| gorlan a întrebat:

De ce nu veniti la concertele trupelor romanesti? Adica multi ziceti ca va place nu stiu ce trupa dar cand e vorba de un concert nu vine nimeni si apoi va plangeti ca in Romania nu se fac concerte sau ca e muzica proasta... Si mai mult de 15 lei nu e un bilet la un concert cu vreo 3 trupe.

Răspuns Câştigător
| Fantastic7 a răspuns:

Pentru ca nu prea am cu cine sa merg si de una singura nu e deloc frumos big grin

23 răspunsuri:
| bloodyhell a răspuns:

Nu toata lumea are aia 15 lei de care vorbesti tu si nu toata lumea traieste intr-un oras mare.

Răspuns utilizator avertizat
| RockNbeer a răspuns:

Chiar daca intrebarea este pentru cei care nu merg...am sa raspund si eu.
Am intalnit nu demult un tip caruia ii place rock-ul(asculta de vreo 4 ani),am stat de vorba cu el o vreme si am observat ca asculta trupe pe care si eu le admir,l-am intrebat la ce concerte a fost pana acum si mi-a spus ca la niciunul,l-am intrebat de ce si mi-a spus ca pe langa faptul ca nu sta foarte bine cu bani nici nu are cu cine sa mearga.
Am mai intalnit cativa care sunt in situatia lui, in fine, nu ma intelege gresit nu incerc sa le tin partea, ba chiar dimpotriva daca iti place o trupa cel mai bun mod de a o ajuta este sa mergi la concertele lor.
Si eu am fost in situatia sa vreau sa merg la un concert si sa nu cunosc pe nimeni cu care sa merg, in fine...asta a fost ultima grija la care ma gandeam.

| BlackFuneral a răspuns:

Mă duc la trupele româneşti, normal.S-a întâmplat ceva foarte frumos luna asta, 1500 de persoane la un concert Trooper.
P.S: Eu sunt de obicei tipa care rupe afişele de la intrare.laughing)

| Wøodenpints a răspuns:

În dughena asta de galaţi unde stau eu, este doar un singur local mai mare unde se poate da un concert bun (şi vreo 2 mai mici, unde dacă se adună mai mult de 100 de oameni deja simţi cum te împinge cineva cu mădularul în şold), unde organizarea este de căcat.
Îmi plac concertele, m-aş duce la mai multe, dar când mă gândesc că la intrare mă percheziţionează nişte cefălaţi de la IPS să nu cumva să am vreo katană la mine, înăuntru toate mesele sunt rezervate, deşi ăia care le-au rezervat nu se obosesc să vină, o bere e 6 lei, şi nici nu te lasă să ieşi afară (da, îţi pune brăţară dinaia colorată) să-ţi iei ceva de băut sau de mâncat, pentru că triştii ăia de la conducere s-au gândit că dacă pun berea mai scumpă şi nu-i lasă pe oameni să-şi ia din altă parte, vor face mai mulţi bani.
Şi sunt sigur că în situatia mea mai sunt mulţi alţii, care preferă să bea o bere în parc pe bancă şi să asculte muzică în căşti, decât să fie practic violati indirect de conducerea unui club de mâna a 15-a care îşi bate joc de clienţi. În mai multe oraşe e aşa.
Dacă am fi avut locuri decente unde se poate ţine un concert şi unde cei care se duc acolo sunt trataţi mai bine, probabil şi scena rock/metal din românia ar fi fost una mai prosperă, cu mai multe concerte şi mai mulţi participanţi.
Dar aşa, nu cred că are nimeni chef să bea un pişat de Tuborg cu 6-7 lei în timp ce face schimb de transpiraţie cu 5 persoane din jurul lui, iar dacă vrea să se pună undeva jos să se odihnească nu are unde.

Răspuns utilizator avertizat
| Wøodenpints a răspuns (pentru gorlan):

De fapt, ca să organizeze mai bine, ar trebui să nu mai vină lume la concerte. Dacă ei văd că lumea vine oricum, nu-i va împiedica nimic să îmbunătăţească ceva, sau mai rău, să crească preţul la bere.

Răspuns utilizator avertizat
| KristalPop a răspuns:

În Severin cine dracu vine? Nu ştiu dacă au fost Iris şi Cargo de 2 ori în 5 ani. La toate concertele rock de la mine din oraş am fost, care au fost doar 4. Să mai spun că am fost şi la Anna Lesko şi Alexandra Stan?
Am fost de 4 ori la Bucovina, o dată la Truda, de 2 ori la Trooper, o dată la Gothic, plus multe, multe alte trupe mai puţin cunoscute.
Truda când au venit în Severin au fost dezamăgiţi total. Deci, la modul cel mai serios, nu ştiu dacă erau 15 oameni acolo şi au zis că nu mai vin. Unde pot mă duc, unde nu, nu. Mai ales că nici bugetul nu mă prea ajută.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu toată lumea stă în Bucureşti, unde nu te costă 60-70 de lei transportul dus-întors sau mai mult.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru gorlan):

Şi eu stau tot în Argeş. Singura trupă ok care am auzit să fi venit recent acolo a fost Truda.

Răspuns utilizator avertizat
| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Si cine crezi ca ar vrea sa mearga la concerte organizate in ghenele de gunoi?

| StefaniaM a răspuns:

1.În unele orase nu sunt chiar atatea concerte ca-n Bucuresti sau altele
2.Cand a fost aici Lala Band costa mai mult de 15 lei biletul
3.Pe mine nu m-au lasat parinti sa merg la concert nici cand era cu intrare libera
4.Nu putem spune ca in Romania se face muzica proasta! Exista atatea trupe si pur si simplu nu li se prea da importanta
5.Sincer,n-am economiile prea mari, si am aflat ca un bilet vip la Lala Band costa 150 de lei
6. Sper ca ai auzit de MoRandi, Radio Killer
7.Nu mai stiu ce sa zic
8.Sau de Cargo
*Am terminat*

Răspuns utilizator avertizat
| Thunderstruck a răspuns (pentru StefaniaM):

Pff, cand zicea "concertele trupelor romanesti", nu se referea la lesinatii aia de lala band, de unde va treziti ma?

| StefaniaM a răspuns (pentru Thunderstruck):

De la dubai, bine! Vino si tu in satu mare sa vezi cat de ''multe'' concerte sunt!

| TheDifference a răspuns:

Eu m-as duce, numai ca in Valcea nu vine nici dracu decat vara la chestiile alea cu Zilele Imnului sau sarbatorea nu stiu carei beri.

| claudia511 a răspuns:

Eu vin la fiecare concert la care pot si am ocazia. Unde stau eu e doar un bar de rockeri mai micut. Acolo nu aduc aia trupe mari gen Trooper pentru ca nu se scoate profit. Sincer, eu as veni, dar altii nu. Poate ca nu se simt atrasi de trupele romanesti si nu vor sa sustina rock-ul romanesc... Habar n-am.

| Farewell a răspuns:

Eu sunt din Vrancea. Și mai rău. Pe lângă LalaBand, Corina, Smiley și Andra, mai venea și flegma aia de Fuego. Bune trupe, ce pot să zic. :-J

Sunt câteva trupe și aici dar nu mi se par deloc interesante. Speram și eu să ajung la Megadeth dar am dat faliment.

Răspuns utilizator avertizat
| Farewell a răspuns (pentru gorlan):

Era doar o paranteză.

Ți-am zis, trăiesc într-un oraș parcă ar fi pe sub pietre. Mai trece câte un ciumpalac dinăsta comercial și cam atât. Nu ai ce să vezi.