| EvangelineDS a întrebat:

De ce unora le place sa asculte tot felul' de prostii comerciale, doar pentru a fi la moda?

17 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Manipulare subtila.Ii dai, de pe la 5 ani, tu, ca mediu social inconjurator, niste căcat cu lingurita.Nu judeca, nu discerne, ca in lingurita i s-a oferit căcat.Pe la 9-11 incepe sa ii placa din ce in ce mai mult.La 13-15 il vei vedea deja virulent si cu spume,cand ii ataca cineva artistii supra-oameni, atat de talentati, care "ma, nesimtitule, asta canta frumos si-mi place de el.cum iti permiti tu sa critici pe cineva ce-mi place".De la 20 incolo e caz pierdut.I se baga in minte de mic, ca asta trebuie sa asculte. Unii scapa.Dar prea putini.Asta nu doar la nivel de muzica, ci all-around.

A ajuns intr-atat de adictiv pentru animalele proaste sound-ul de house minimal, incat doar asta mananca, doar asta sunt capabili sa accepte.Au un regim pe baza de fecale, si manca, si manca, tot borcanul!

| CautNume a răspuns:

Pentru ca, cica, "sunt cool, la moda populare si etc.". Nici eu nu le inteleg...

| thegatekeeper a răspuns:

Pentru ca vor sa fie "in rand cu lumea", sa fie acceptati si sa se integreze in diverse grupuri in care este considerat "la moda" sa se asculte asa ceva. La un moment dat banuiesc ca ei chiar ajung sa creada ca le place o astfel de melodie, chiar daca, in mod normal, nu ar fi asa. 99% din melodiile difuzate la radio si date pe posturile de televiziune suna la fel, avand un ritm creat pe calculator, cu niste cuvinte sau fraze simple care se tot repeta, pe post de versuri si alte chestii cliseice si banale. In general, melodiile de felul acesta (sau "hit-uri", cum le numeste majoritatea) vor fi uitate in maxim 2-3 luni, cand va aparea altceva care suna aproape exact la fel si dupa care lumea va fi innebunita, de parca sunt spalati pe creier (sa nu spun ca sunt, intr-adevar).

| RockNbeer a răspuns:

O turma de oi, eu personal asa ai vad pe toti.
Oameni fara respect de sine.
Uneori ma intreb daca as putea fi si eu asa... oare cum ar fi, se rezolva cu 2 palme

| Delicacy a răspuns:

Pentru că doar atât îi duce mintea.N-ai să vezi că se îngrijorează de dispariţia balenelor, ci doar de chestiile la "modă".

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Delicacy):

Nici eu nu mă îngrijorez de dispariţia balenelor. Din partea mea, pot să dispară, ţi-am mai spus eu şi de ce.

| Delicacy a răspuns (pentru Woodenpints91):

Mie îmi plac balenele şi ursuleţii panda.Nu vreau să dispară.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Delicacy):

Decât să se chinuie să trăiască într-un mediu nefavorabil lor, doar pentru a încânta ochiul omului, mai bine să dispară.

| Delicacy a răspuns (pentru Woodenpints91):

Ai dreptate în ceea ce zici.Mă duc să iau o puşcă şi să uşurez munca naturii sau a vânătorilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În mintea lor (aia înceată) eşti un nimeni dacă nu faci ce este la modă, iar ei, ca să le arate celorlalţi cât sunt importanţi (deşi există doar pentru a perpetua specia ) trebuie să fie mereu în pas cu moda şi, astfel, ajung şi să asculte muzica de rahat doar pentru că este la moda.
Oamenii de genul sunt doar nişte nimicuri umblătoare cu o logică de căcat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza superficialităţii şi a spiritului de turmă.

| Aneurysm a răspuns:

A intrat deja "în sânge" moda asta de cãcat. §i au o grãmadã de specimene, cu acelea§i gusturi proaste. §i se divid din ce în ce mai mult...

| ShadowGhost a răspuns:

Nu exista asa ceva. Unui om ii place o melodie pentru ca ii place cum suna, nu pentru ca vrea sa fie la moda.Persoanele care fac asta nu se pot numi persoane normale.Ori iti place o melodie si o asculti, ori asculti melodia doar ca toti o asculta si vrei sa fi la moda, desi nu poti fi la moda daca asculti Minim doi sau Eu vara nu dorm.

| SymphonyOfDestruction a răspuns:

Majoritatea asculta chesti comerciale pentru ca asta se da la tv, si considera ca este muzica buna.

| AlexaLovesSkillet a răspuns:

Asa e poporul roman, din pacate... Le este frica sa iasa in evidenta [in sensul bun], sa gandeasca cu propriul cap, copiaza/plagiaza pe cine vad ei "popular" doar pentru a fi si ei la fel. Este ca o turma cu oi albe, cand apare una neagra, gata, o alunga. Asa este comunitatea, in momentul in care house-arii [nu stiu cum sa le zic blushing] observa un rock'er printre ei, il huiduiesc, iar daca acest rock'er este imbracat in negru, sau daca este fata blushing, incep cu apelative de prost gust si folosesc cuvinte carora nu le stiu sau nu le inteleg sensul si diferenta, cum ar fi "satanist" sau "emo". Le place pentru a fi in rand cu lumea, pentru a opri evolutia culturii, pentru a-i face pe putinii ascultatori de muzica buna sa dispara si ei la randul lor... MARE pacat! Este trist. Dar ce sa facem?! Suportam, si ii sfidam cat putem. happy

| AlexaLovesSkillet a răspuns:

Asa e poporul roman, din pacate... Le este frica sa iasa in evidenta [in sensul bun], sa gandeasca cu propriul cap, copiaza/plagiaza pe cine vad ei "popular" doar pentru a fi si ei la fel. Este ca o turma cu oi albe, cand apare una mulatra, gata, o alunga. Asa este comunitatea, in momentul in care house-rii [nu stiu cum sa le zic blushing] observa un rock'er printre ei, il huiduiesc, iar daca acest rock'er este imbracat in negru, sau daca este fata blushing, incep cu apelative de prost gust si folosesc cuvinte carora nu le stiu sau nu le inteleg sensul si diferenta, cum ar fi "satanist" sau "emo". Le place pentru a fi in rand cu lumea, pentru a opri evolutia culturii, pentru a-i face pe putinii ascultatori de muzica buna sa dispara si ei la randul lor... MARE pacat! Este trist. Dar ce sa facem?! Suportam, si ii sfidam cat putem. happy

| splitt a răspuns:

De comoditate si de teama de a nu fi exclusi din **** doar fiindca ei vor altceva