| AndreiP98 a întrebat:

E vreun gen de muzica care nu are nevoie de bass?

Răspuns Câştigător
| CastronulCuCeapaVerde a răspuns:

Nu...urechea este obisnuita sa auda toata banda de frecvente.
La ritm ai toba mare pentru joase, premirele pentru medii si cinelele pentru inalte.
La instrumental ai bass-ul care ii simplu si sustine muzicalitatea si rimtul melodiiei, ai vocea sau ceva intrument de solo(gen vioara sau vreun synth, pad) pentru medii care dau viata melodiei, si ai acompaniament care adauga culoare melodiei prin sunetul simplu pentru inalte.