| anonim_4396 a întrebat:

Eu am facut cateva luni de chitara (clasica) cu o doamna. Nu mi-a placut ca intarzia mereu si statea la povesti cu mine si nu m-a invatat decat un catec, hai sa zicem doua. Eu as vrea sa continui cu cate o ora pe saptamana, dar sa va intreb, este mai bine sa invat numai cantece(adica cu acordurile) sau sa invat si cantece pe note...(astea sunt mai grele). Sper ca ati inteles. Eu mai am de invatat acorduri, ca nu le stiu pe toate si nu prea stiu cum sa fac ritmul melodiilor.

6 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Mai, eu am invatat sa cant singur la chitara de pe sfantul youtube si alte chestii... Pe note nu stiu nimic, doar pe acorduri ori pur si simplu "unde trebuie sa pun degetu'".
Daca ai clasica, da, intr-adevar, ar trebui sa stii pe note daca te bagi la chestii grele, chiar la muzica clasica, valsuri, romante, etc.
Daca esti iubitor/iubitoare de folk (ca si mine), da-i tare pe acorduri.
Mult succes!

| DeeAnna. a răspuns:

Mai. eu nu prea ma pricep.
dar. daca nu iti convine cu doaman asta sa stii ca sunt site`uri speciale dupa care poti invata sa canti la chitara. si am inteles ca sunt destul de bune...

nu stiu sa iti dau un site anume. pentru ca nu am acum posibilitate...
nu stiu... ti-am dat un sfat.happy

happy

| Slash a răspuns:

Parerea mea e ca pentru inceput ar trebui sa faci cateva ore cu cineva care sa iti arate chestiile de baza si apoi continui cu tutoriale de pe net; daca vrei sa canti pe note sau cu acorduri ..asta tu hotarasti. Personal, prefer pe corzi, chiar daca e mai dificil.

| jockeritza a răspuns:

Nici mie nu imi placea cand imi intazia vreun elev la meditatiile de engleza. Poti sa te duci la un profesionist sau la un expert. Nu te lasa de munca dac aesti buna.happy

| SupCow a răspuns:

Uite si eu vreau sa invat sa cant dar vreau singura caci stiu ca nu o sa ma bata nimeni la cap
daca esti de acord uite acest site iti explica tot ce trebuie sa stii si mai in jos sunt filmulete pe romana :)
http://cursuridechitara.blogspot.com/ spor si daca te-am ajutat sa imi dai fundita :D :-"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai bine ar fi sa cauti in profesor ca lumea din orasul tau, acum depnde pentru ce vrei sa inveti, daca avrei asa pentru tine pentru sufletul tau, este suficient cat stii daca vrei sa te angajezi mai tarziu intr-o formatie atunci trebuie sa inveti notele si tot ce tine de instrument.