| Nuimicitinumele a întrebat:

Eu am o intrebare. Unde sunt melodiile vechi? Unde au disparut phoenix,pasarea colibri,cargo si cati altii? Alea da melodii. Acu toata lumea Puya,inna,shakira . O sa mai revina vreodata melodiile bune , mai e vreo speranta?Cine este de acord cu mine?Sincer dar foarte sincer voi nu v-ati plictisit de inna,puya si toti astia? Daca da ascultati cargo,pasarea colibri,phoenix

10 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Melodiile vechi,si bune,s-au pierdut in neant,odata cu interschimbarea valorilor,muzica buna trecand drept muzica pe care multi o considera pentru batrani sau poponari(am intalnit un caz care a zis ca The Beatles sunt muzica pentru gay),sau chiar posedati(asta,cu privire la rock, total nevinovat,cu lirica total curata,si la metal,in general),iar gunoaiele au devenit muzica ascultata in general,pentru ca oamenii,si in principal,tinerii,nu mai stiu sa faca diferenta intre o chestie ce e menita doar pentru zdruncinarea si zguduirea suncilor(house-ul, dance-ul, in proportie de 99%, dubstep-ul si electro-ul, vreo 95%) si adevarata arta, muzica-hrana pentru mentalul cuiva pregatit sa o accepte.Trupele ce le-ai mentionat tu,ori nu mai sunt active,ori s-au desfiintat de tot,dar puteai foarte bine sa aduci in discutie si trupe bune,inca in activitate,din domeniul rock-ului,nu doar pe cele romanesti. Speranta nu mai exista,pentru ca nu suntem deloc departe de momentul in care laptopul sau Mac-ul vor fi declarate instrumente muzicale veritabile,si invarteala unor butoane,platane,sau EQ-uri, pe care le poate face oricine, sa devina muzica recunoscuta in practica.Si,celalalt motiv pentru care speranta nu mai exista este ca avem parte de o generatie(din care fac parte si eu) retardata dpdv al preferintelor,nu doar muzicale,ci artistice in general,care nu stie sa aprecieze ceva in care se depune cu adevarat munca,ceva care reprezinta o dezvaluire artistica,primand pentru ei,doar sunetele electronice,lipsite de orice profunzime, cu versuri care abia merita termenul de superficial, la cat de groaznice si stupide sunt.Multi aduc argumentul absolut penibil "Da',buei,mestere,cum dansezi pe rock?"Nu dansezi,oligofrenule! Muzica nu e facuta sa dantui si sa clatini oasele si muschii din tine pe ea,e facuta sa o simti,sa o analizezi, si sa urli alaturi de solist, iar ceea ce peste 90% din tineri asculta,e orice, dar muzica, nu.Nu prea ascult trupele de care zici tu,nu sunt un mare fan al rock-ului romanesc, dar formatiile mele preferate sunt Pink Floyd si Dream Theater, si cred ca asta spune destul.

| Sἶrenἶa a răspuns:

Da...eu-s de acord cu tine. Nici nu stii cat de satula is de toate comercialele astea care sunt promovate oriunde not listening (mai ales de "adolescenti" chatterbox )
Nu stiu cata speranta mai e, da` na...totusi sper ca nu se prosteste de tot lumeaaa

| Robertyz a răspuns:

Speranta este pe moarte.Nu zice nimeni sa nu asculte o melodie noua.De exemplu eu ascult o melodie care chiar nu ma caracterizeaza ( http://www.youtube.com/watch?v=MIdQEmlcStk ) < -- Ti-am dat link-ul!, insa ascutl si muzica veche gen Def Leppard, Alice Cooper, ba chiar si Children of Bodom ( fiindca si ei sunt de prin 97-98 ). Cat despre muzica veche romaneasca sa fiu sincer, singura trupa care o respect cu adevarat este Iris.Ar mai fi si trupe gen Voltaj sau Akcent, insa nu le mai poti numi trupe pentru ce porcarii scot acum.Cat despre Puya ca tot ai zis.La inceputurile sale scotea muzica buna, insa l-au prostit banii.Nu il condamn pentru asta, fiindca in ziua de astazi trebuie sa faci cea ce este bine pentru tine.

| Downfall a răspuns:

Melodiile vechi sunt majoritatea bune şi chiar au valoare, de aceea ele vor rămâne cunoscute foarte mult timp, poate chiar pentru totdeauna. Adică, de exemplu, toate lumea a auzit de The Beatles, deşi ei au făcut muzică de prin anii '60. De atunci au trecut ceva vreme, şi uite că mai sunt persoane cu gusturi bune care încă mai apreciază muzica de genul ăsta.
Cât despre rahaturile de azi: inna, puya şi ceilalţi "artişti" asemănători, ei vor fi uitaţi peste câţiva ani şi nimeni nu-şi va mai aduce aminte de ei, tocmai pentru că "muzica" pe care o fac ei nu are absolut nicio valoare.
Asta e părerea mea. O zi frumoasă îţi doresc! happy

| LionDen a răspuns:

Nu o sa mai revina decat in spiritul anumitor ascultatori ai genului in cazul asta (folk-rock), generatiile se schimba si fiecare are gusturile lui.Eu unul sunt fan Pasarea Colibri si Pheonix dar ramai cu piesele vechi si le asculti pana nu mai poti, te obisnuiesti cu idea ca fiecare generatie e cu muzica ei si nu ai ce sa schimbi.

| stejara2 a răspuns:

Nu am nimic cu manelele, dar formatiile enumerate de Nuimicitinumele sunt tari! Asta da, muzica, si de ma intrebi cati ani am, denysakiss11, afla ca am 41, ascult si muzica moderna si orice, dar nu toate manelele, sunt unii care pur si simplu nu au ce cauta pe post! Oare nu isi dau seama ca nu au voce, ritm si o melodie care sa mearga la suflet?
Da, sa reascultam muzica buna!

| DaianaN a răspuns:

Eu cred poate mai exista o scanteie de speranta...Eu, de exemplu, de mica am cunoscut melodii vechi precum cele de la phoenix, pasarea colibri si cargo fiindca asculta tatal meu in casa. Am 15 ani, nu pot sa spun ca ascult numai asta dar fredonez cu mare placere versurile acestor cantece. Cunosc multi adolescenti care asculta melodii vechi si unii dinte ei incearca sa invete sa le cante la chitara. Recunosc, din pacate, cea mai mare parte dintre tineri nu stiu ce inseamna muzica buna, dar sunt fericita ca majoritatea prietenilor si colegilor mei ascultam rock si folck. In liceul la care sunt, este foarte promovata muzica rock, la statie in pauze se aude muzica rock, majoritatea elevilor asculta acest gen de muzica si unii profesori chiar ne indruma spre a asculta atat melodii vechi, cat si noi care apartin genurilor rock si folck. Cam toata lumea stie ca inliceul nostru rock.ul este un fel de traditie dar desigur, exista si exceptii. M.am cam abatut de la subiect, dar sincer, nu cred ca nu mai exista chiar nicio speranta atata timp cat eu am in jurul meu exemple de tineri ce asculta incantati In umbra marelui URSS, Vinovatii fara vina, Ploaia care va veni, Ziua Vrajitoarelor si multe altele...

| ruzycciocolata a răspuns:

Ba da versurile sunt aiurea gen "we go to pa-pa-pa-pa -pa-party we go to party" x 50 ori. Boring! Adica melodiile de mai demult erau mult mai frumoase nu se repetau versurile de sute de ori, si melodiile erau altfel.Nush eu chiar as vrea ca vechile stiluri sa revina.

| Lightning1997 a răspuns:

Ai mare dreptate, cele vechi nu se compara cu ce e acum.trupele vechi din 80, 90 au fost cele mai bune, nu cum e acum

| zaloz a răspuns:

Pai gusturile se schimba si tinereutul decide ce e la moda dar uneopri moda se reperta dar asta se intampla dupa multi ani