| TheExpert01 a întrebat:

Eu imi doresc foarte mult sa cant! Chiar daca sunt mic(13) multa lume spune ca am voce(prieteni, profesoru) dar am 2 probleme:1.Nu pot canta in romana!(cel mai bine cant in engleza si spaniola happy ) si 2.Imi e rusine sa cant cu oameni mari de fata(ca in rest de ex in clasa cant de mereu zice dirigenta ca-s nebun)Deci intrebarea mea ar fi:Ar trebui sa iau lectii de canto(in cam ce consta si cat ar costa?), cum sa am mai multa incredere in mine?"FUNDA FARA BATERE DE JOC

Răspuns Câştigător
| foxsilver a răspuns:

Da, chiar este indicat sa iei lectii de muzica, iti va lucra vocea, vei invata tehnici de respiratie, vei invata cum se studiaza o partitura, toate in mod profesionist.
Iar increderea vine din tine insuti, trebuie sa iti doresti foarte mult sa canti. De fapt, un profesor te poate ajuta sa-ti depasesti si timiditatea, te poate invata cum sa te comporti in fata unui public, si alte multe secrete ale muzicii.
Din pacate, nu stiu cat costa cursurile de canto, asta o poti afla doar de la cei care tin astfel de cursuri.

1 răspuns:
| FadeToMetallica a răspuns:

Incredera ai sa ti`o capeti cu timpul, de exemplu James Hetfield(daca il stii) era un om foarte timid dar cu timpul a devenit un ''nebun'' pe scena.Canta in engleza(si asa e la moda). Parerea mea e ca mai bine inveti singur, nu se merita sa te duci la canto(pierdere timp si bani).