| Parkmin a întrebat:

FUNDA! fundizzza... cele mai multe femei au voce de sopran sau alto? Care e mai rara?laughing

5 răspunsuri:
| casandra2222 a răspuns:

Cele mai multe au voce de alto mai rar soprana

| Speedo a răspuns:

Majoritatea femeilor se incadreaza la soprana sau alto. Mai pe scurt: in general daca ai voce mai inalta esti soprana (soprana, soprana 1, soprana 2), iar daca ai vocea ceva mai joasa esti alto (alto, contralto). Nu se poate spune care este mai rara, dar vocile celebre in general sunt soprane, de aici s-ar trage si concluzia poate eronata ca sopranele sunt mai rare.

| 0SomeOne0 a răspuns:

Buna! Eu cred ca cele mai rare sunt mezzo sopranele lirice(de exemplu:cele care canta in cor); foarte subtire, gen Sharon den Adel) http://www.youtube.com/watch?v=iMXEwsZZqCQ
Sper ca te-am ajutat!

| teutzyka a răspuns:

Eu sunt soprana (pot kanta si ca o altista) si sunt ft multe fete soprane...altistele sunt mai "rare"

iar la baieti is mai multi basii decat tenorii

p mine m a pus soprana pentru eu cant ft tarehappybig grin

| Elenushh_4214 a răspuns:

De fapt nici una nu este rara, in general sunt multe femei cu aceasta voce, unele nu-si dau seama, nu vor sa se faca celebre cu ea, dar orkm sunt multe soprane celebre. alto... nu stiu ce sa zic, dar nici ea nu este atat de rara. cea mai rara voce in general ar fi cea de contratenor (pentru barbati) deoarece sunt doar 2-3 oameni in lume pe care o au.