| Parkmin a întrebat:

Funda la primul care raspunde.Care este diferenta dintre chitara de tip western si cea Dreadnought? FUNDIZTA

Răspuns Câştigător
| Georgel26 a răspuns:

"Chitara acustică" se opune „chitarei clasice", fiind mai exact vorba de chitara western) se întrebuințează pentru muzică folk, rock, pop, jazz, uneori în formațiile de muzică veche ș. a., instrumentul având o costrucție și un timbru diferit.

Chitara de tip Dreadnought: Mărcile distinctive ale unei chitare Dreadnought sunt umeri pătraţi şi fund. Gâtul este ataşat de corp, de obicei la 14 fret.Astazi ea sunt considerata chitara standard de muzica bluegrass, folosita de către mulţi bluegrass muzicieni pentru a produce sunetul semnătura de acest gen.