| Dudulina1812 a întrebat:

Hey! Am de facut un proiect pentru scoala... puteti sa-mi spuneti care e genul vostru muzical preferat..si de ce?( nu vreau raspunsuri ca, eu ascult de toate I don't want to see)

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Metal-ul e genul meu muzical preferat (ascult si rock, clasica, dark ambient, celtica, folk si alte genuri, insa metal-ul predomina) fiindca este un gen muzical in care se folosesc instrumente reale, necesita multa munca sa realizezi o melodie si eventual, un album, sunt prezente versuri complexe, teme si subiecte de o mare diversitate si transmite un mesaj, mai direct sau mai putin direct. Exista cate un subgen pentru orice stare de spirit, dupa parerea mea. De exemplu, ascult thrash metal atunci cand sunt nervoasa sau cand simt nevoia sa ma eliberez de orice stare negativa, black metal (in special depressive suicidal BM sau atmospheric BM) atuci cand ma simt cu moralul la pamant, fiindca astfel exista ceva cu care sa imi identific starea si sa o constientizez mai mult, folk metal pentru temele mitologice, medievale sau istorice, atunci cand am chef sa evadez mental in alte timpuri si exemplele pot continua. Mai pe scurt, consider metal-ul un gen complex, alcatuit din numeroase subgenuri la randul sau, fiecare avand particularitati distincte si transmitand un mesaj complex prin instrumentatie si versuri diverse.

5 răspunsuri:
| CautNume a răspuns:

Rock.E genul meu preferat, pur si simplu imi place.Instrumentele suna bine, iar marea majoritate a artistilor ce canta rock sunt mult mai talentati decat cei ce canta, de exemplu dance.

| kRedhead a răspuns:

Desigur! :*
Genul meu favorit de muzica e dubstep deoarece e un gen de muzica ce imi da energie si imi da totodata o stare foarte buna. Indiferent cat de suparata sau deprimata as fi, o melodie dubstep rezolva toate problemele. Desi, pentru unii sunt doar niste sunete aruncate pe un cd, pentru mine e startul unei zi bune. big grin
Sper sa-ti fi fost de ajutor.

| Duucu a răspuns:

Ascult metal cănd vreau să-mi consum energia.
Ascult rock cănd vreau consolat.
Ascult country cănd ies la grătar sau la un pește.
Ascult rap cănd vreau să dovedesc ceva.
Ascult reggae cănd vreau să mă relaxez.
Ascult muzică celtică/clasică cănd am nevoie de inspirație.

| FearOfTheDark a răspuns:

Metal-ul.Mai precis Thrash metal.De ce? Pentru ca ma regasesc.Eu am ascultat multe genuri pana sa ma regasesc in metal.

| AshWater a răspuns:

Eh, eu chiar ascult de toate! laughing Dar iti pot explica de ce. Pentru mine, genul de muzica care il asculti demonstreaza sentimentul care te domina... Nu cred ca ai inteles, dar iti voi explica mai in detaliu: De multe ori muzica hip-hop (rapul) te face sa te simti puternic, in timp ce unele genuri de rock iti " ajung la inima", facandu-te sa te simti mai slabit si trist. Fiecare om traieste un anumit sentiment cand asculta un animut gen de muzica... Sper ca ti-am raspuns ce ai vrut sa auziwinking.