| anonim_4396 a întrebat:

Hey dau funda, sunt amatoare a muzicii trance house si asa mai departe, cer un sfat celor care sunt dj sau care au tangenta cat de cat cu muzica house si poate sa imi dea vreun sfat in legatura cu faptul ca imi doresc foarte mult sa devin dj si nu stiu cu ce ar trebui sa incep(stiu de softuri), voi cum ati inceput, ce ar trebui sa fac?

6 răspunsuri:
| McNek a răspuns:

Da-mi un PM daca vrei sa vorbim despre asta. happy

| blue0or0pink a răspuns (pentru McNek):

Hey, am incercat sa iti trimit pm dar din cauza ca esti utilizator junior nu imi da voie.

| McNek a răspuns (pentru blue0or0pink):

Incearca mess (supercody_adi) sau Facebook (fb.com/adyofficial)

| Leon a răspuns:

Sal. eu zic sa te apuci foarte repede de ceva teorie muzicala, poti incepe foarte usor cu lectii de pian, trebuie sa intelegi lucruri fundamentale pentru dj-ing, desi muzica trance si genuri de electronica ca tech, minimal si house sunt mai complexe decat muzica asta comerciala, si trebuie sa tii cont de ceva mai mult decat un simplu crossfade sau cue.
Cum spuneam este vorba de ceva mai mult, trebuie sa stii sa individualizezi 'elementele' unei melodii atunci cand te apui sa mixezi. sa fii atenta la drum line-ul piesei, linia armonica sau melodica, tranzitii, refren etc etc.
Daca vrei iti dau un PDF despre teorie muzicala si pian si iti mai trim niste video despre constructia unei melodii in ableton, ca sa iti faci o idee.
Trebuie sa tii cont ca muzica trance la noi, ori o faci la un nivel de calitate ori nu o faci, pentru ca e un gen mai exclusivist la noi, iar pentru asta iti trebuie mult timp si investitie.
Inrte timp daca ai incepe prin a pune muzica la majorate ar fi ideal.
Lasa-mi ID sa iti dau alea. pa pa

| blue0or0pink a răspuns (pentru Leon):

Vezi ca ti-am trimis mesaj.

| Leon a răspuns (pentru blue0or0pink):

Ti-am dat add