| Sindrex a întrebat:

cam cat castigi in industria muzicala
De exemplu smiley cat castiga lunar?

3 răspunsuri:
| Karizma a răspuns:

Castigurile vin din mai multe directii, adinca daca vinde albume, organizeaza concerte, cand mai apare pe la tv prezentator (romanii au talent) sau cand e invitat, sau cum e la vocea romaniei de e in juriu, sau prin reclame si tot felul de chestii din astea. Din toate astea el scoate banii, si profiturile pot sa difere de la luna la luna.

Sper ca am fost de foloshappy

| ladypink1 a răspuns:

Depinde de ceea ce face : evenimente, concerte etc.

| dracu14 a răspuns:

Depinde de la artist la artist, de exemplu un artist ca arssura nu are cum sa castige la fel de bine ca un artist comercial gen smiley
veniturile vin din albume, concerte si drepturi de autor, in momentul in care piesa lui e promovata, el castiga bani de pe urma ei pentru ca are drepturi de autor pe ea si va castiga bani si dupa ce nu o mai asculta nimeni...