| Dyanna13 a întrebat:

:* Noi am avut profesori care la muzica doar...ne lasau sa cantam, sau sa facem ce vrem, si acum in clasa a 7 a a venit un profesor care ne mai explica...dar zici ca vorbeste in chineza laughing. am o voce frumoasa,dar nu stiu sa cant,nu stiu ce e terta,semitonul etc. cine imi da un site care imi da definitiile astea, despre muzica in general? Urgent :*

Răspuns Câştigător
| Anonymus314 a răspuns:

Nu gasesti un site anume... insa pot sa-ti explic ce inseamna fiecare dintre cele enumerate si poti sa-mi dai pm daca ai o intrebare legata de teorie.

Terta este intervalul de 3 trepte dintr-o gama.

Sa zicem in gama Do major(cea clasica, Do, Re, Mi... etc)
Terta se realizeaza de la Do la Mi, fiind cuprinse astfel 3 note, cand o sa canti, o sa canti Do, apoi sari direct la a 3-a nota, adica Mi.

Intervalele sunt in urmatoarea ordine:

Prima(nota de inceput)
Secunda(2 trepte)
Terta(3 trepte)
Cvarta(4 trepte)
Cvinta
Sexta
Septima
Octava( 8 trepte)

Exemple:
De la Do la Fa, este un interval de Cvarta.
De la Do la Do(de sus) este un interval de octava(8 trepte).

Semitonul reprezinta doua note alaturate. In gama Do major, exista doua semitonuri:

Mi-Fa si Si-Do.

O sa observi ca la scriere, aceste 4 note se scriu alaturate conform fiecarei perechi (Mi langa Fa si Si langa Do).

| Dyanna13 explică (pentru Anonymus314):

Multumesc...dar tot imi este greu sa inteleg... Oricum mi-ai fost de ajutor sa stiu ce vorbeste profu pe acolo =]]

1 răspuns: