| GroparuVesel a întrebat:

Imi poate explica si mie cineva melodia " Numai Una" de la Nimeni Altu'?

1 răspuns:
| nananaan a răspuns:

Chiar asta ascult acum.
NA': ''Inainte sa plece … mi-a zis asa: "tu canti? da … canta asta! si a inceput sa imi cante tinand-o de mana: "Sa-mi cante lumea cate vrea, Mi-e draga una si-i a mea, Decat sa ma despart de ea, Mai bin-aprind tot satul "am zis da, si a inteles si a plecat impacat stiind sigur ca voi canta asta, ultima lui dorinta a fost sa cant asta, dedic asta bunicului meu Ion si bunicii mele Stela, parintilor mei spirituali… as fi vrut sa asculte piesa, o onoare pentru mine sa le scriu povestea… ridic cuvantul sus pana la cer, ultima lor dorinta a fost sa cant piesa asta, preferata lor era varianta domnului Stefan Lazarescu, romanta grea, piesa lor de suflet… Stefan Lazarescu inegalabil, Nenea Iancu inegalabil, Nimeni Altu’ … in felul meu rap. Versurile sunt scrise de omul meu George Cosbuc, pe vremea cand nu aveam versuri recitam din poeziile maestrului, tripant rau peste 20 de ani sa inregistrez asta dar jur ca l-am vazut in fata blocului dupa ce am inregistrat piesa era acolo stand jos bucuros… bunicul meu a trait asta si am inteles totul… e povestea bunicilor mei, e greu sa scrii dupa omul meu George Cosbuc versuri, dar jur ca era acolo jos pe scari bucuros. Nu pot sa scriu rip pentru ca prin mine traiesc vesnic. Jupinesti. Povestea Continua! Dedic asta sangelui din care a izvorat sangele meu, familiei noastre, stiti voi cine sunt si cine ne-a crescut, stiti cine sunteti, va sarut!''
Macar de erai putin atent la versuri sau daca te documentai putin.