| Bobby711 a întrebat:

Imi puteti spune si mie care e cel mai bun format audio in raport calitate-marime?

Răspuns Câştigător
| antonG a răspuns:

Strict din punct de vedere al raportului calitate/marime, formatul FLAC 16bit-44. 1kHz este cel optim.
FLAC-urile cu un bitrate/frecventa superioare au dimensiuni prea mari pentru prea putin castig in calitate, iar sub FLAC, in opinia mea, sunetul este de proasta calitate.
In ceea ce ma priveste pe mine personal, raportul optim calitate/marime (aici referindu-ma la spatiul fizic ocupat)/pret l-am gasit, deocamdata, la CD Audio.

4 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Mp3/track. Astea sunt cele mai bune.

| Bobby711 explică (pentru Ineys):

Mp3 nu are calitatea dorita de mine se mai aud sunete de fundal nedorite nu ascult muzica pe casti de 5 lei. eu vreau sa stiu care e cel mai bun dintre flac WMA VRB ACC AC3 etc dar presupun ca nu sti ce sunt alea din moment ce mi ai raspuns cu mp3

| Ineys a răspuns (pentru Bobby711):

M-am gandit ca vrei sa le scrii pe un CD. Parerea mea ca WMA > MP3 > AC3; iar din tot ce-ai enumerat tu acolo FLAC le bate pe toate. Dar oricum, orice format ai folosi, nu vei fi capabil sa observi o diferenta, pentru ca toate sunt capabile sa reproduca sunetul la fel de aproape de original.

| Dorin_Romulus_1961 a răspuns:

1. CD AUDIO,
2. WAW,
3. Flac,
4. MP3 la 320 kbps