| Dumnezău a întrebat:

In noaptea de Revelion, pe majoritatea canalelor, am vazut manele, muzica populara, house, muzica comerciala slaba, in general muzica proasta si de prost-gust.La fel ca in fiecare, si ProTv-ul, si Antena, si Kanal D, toate au tinut-o intr-o scalambaiala idioata plina de prost-gust.Totusi,m-am intrebat si eu, chiar in fiecare an, in ultima zi, pe orice buton apesi, sa ii vezi pe Vijelie, Jean de la Craiova si toate pipitele despre care nu se stie cu cate madulare au jonglat pana sa ajunga in showbiz, gen Tonciu sau Crudu? Oricum, nu se poate pune la indoiala faptul ca asta vinde, asta se cere, asta place maselor care saliveaza dupa o manea cu dusmani si dupa o fusta cat mai scurta pusa pe o fetita cu o minte cat mai odihnita.Petrecere cocalareasca televizata prin excelenta

Dar nu asta ma intere. A doua zi, ma uitam ca tot omu' la Batman, si cum ma plictiseam, am dat pe Money Channel, la nimereala.Si ce credeti ca am gasit pe The Money Channel? Queen, ma, QUEEN.Care,in opinia multor cunoscatori, e cea mai buna trupa din istorie cu cel mai bun solist.Era concertul din '85, cu Live Aid, unul din cele mai bune pe care le-a avut trupa vreodata.

In noaptea de Revelion, pe la 3 dimineata am gasit pe TVR2 o trupa...UB40.Pentru cei ce nu stiu, UB40 e una din trupele care nu au facut de rusine muzica, prin niciun vers.Si erau chiar buni. Mi-am adus aminte si ca in 2010, in prima dimineata, am gasit pe Antena3(da, postu' ala care injura guvernul non-stop), un concert Take That.Pe Wembley, care, zic eu, e stadionul unde, daca ai un concert cu +70000 de oameni, esti complet implinit ca artist. Take That care e o trupa, ce a marcat pop-ul prin anii '90, si a bagat in disperare o lume intreaga; asta din cauza ca erau geniali, pe langa faptul ca ii asculta toata lumea.

Si vine si intrebarea mea. Posturi anonime, pe care nu se uita nici dracu, mai ales in noaptea de Revelion au dat concerte cu trupe legendare. Posturile comerciale au dat, ca in fiecare an, cocalarismul si maneaua reprezentativa pentru majoritatea romanilor, fie ca e manea pura, house(si ala unul infect, si cam pornosag) sau manea-rap.De ce nu vedem macar o data, nu mai mult, o singura data, in noaptea de Revelion, pe ProTV sau pe Antena, un concert Queen, sau Deep Purple, sau, la dracu, macar un Kings of Leon, sau un Maroon5, ca si astea sunt acceptabile, desi nu ajung la degetele celor de la Queen? De ce insista asa de mult televiziunile si masele in adancirea in cocalarism si prost-gust, chiar si in ultima noapte din an? Nu ca ar avea noapte asta vreo semnificatie extraordinara.Chiar sunt atat de disperati dupa niste cascaval, incat sa nu isi calce odata pe inima, sa-si bage picioru' in el de rating(oricum, cred ca mai mare cota de rating a facut Batman decat Revelionu') si sa mai scoata din mediocritate macar telespectatorii, sa le ofere si altceva, in afara de ragaielile de playback ale manelistilor si cantaretilor(mult spus) de house? De ce nu e promovata muzica de calitate, macar o zi pe an?

Si va las si concertul Queen mai jos ca sa vedeti ce nu se da nici de-al dracu la televizor:
http://www.youtube.com/watch?v=teoG5yhV2RQ

Multam daca ati avut rabdare sa cititi pana aici.

Răspuns Câştigător
| itscloudyoutside a răspuns:

Am mai spus-o de câteva ori: asta e România... Şi nu prea cred că îşi va reveni vreodată din prostime. Ia un român de pe stradă, la întâmplare, şi pune-l să se uite la concertul ăla de la Queen. Cele mai mari şanse sunt să spună "ce-i cu prostia asta?".
La toate posturile de radio se difuzează doar muzică de rahat. Nu mă pot abţine, trebuie neapărat s-o spun: este o melodie pe care am auzit-o o dată într-un magazin, şi de atunci nu mi-o mai pot scoate din minte. Cred că e cea mai idioată melodie scoasă vreodată pe planeta asta.
http://www.youtube.com/watch?v=sVZ3mu_-y34
Deci da, dacă astfel de mizerii se dau non-stop la radio şi la televizor, şi aşa sunt învăţaţi tinerii din ziua de azi (mă mir că eu nu sunt aşa, având în vedere că am crescut cu Akcent şi ASIA), normal că ni se bagă pe gât în continuare aceleaşi maimuţăreli de doi bani. Proştilor le place, şi uite aşa ne pierdem orice urmă de cultură muzicală. Să se "înjosească" ei într-un asemenea hal încât să dea o dată muzică bună? Da de undee! Hai cu maneaua şi cu yette mama yette, că asta vrea poporul! Deci atunci e clar că dacă un post se chinuie să bage ceva gen Queen, omul mută automat pe Antena 1, că doar nu-şi pierde vremea uitându-se la un concert de-al unei trupe de pe vremea lu' bunica. Se uită la ce e nou şi la modă, că doar ştii că mai nou tot ce-i vechi trebuie lăsat de-o parte şi doar ce e nou e bun, nu?

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Asta mă întrebam și eu. De ce peste tot aud doar manele și de ce numai pițipoancele, care îți întorc stomacul pe dos, sunt promovate pe toate posturile de televiziune românești? Dar tot n-am ajuns la o concluzie foarte clara, părerile fiind împărțite.

http://www.TPU.ro/......rnit-i-ma/

Chiar încep să cred că suntem o țară de inculți și asta e tot ce se cere (de majoritatea). Sincer, sunt foarte dezamăgită.

| FucktheSystem a răspuns:

Muzica de calitate nu se promovează pentru că nu se vinde.
Dacă ar pune la emisiunile ălea de revelion muzică calumea și-ar pierde toți spectatorii, la ălea se uită fetițe înnebunite după Lala Band sau Crbl, gospodine care vor să-l audă pe Bănică sau oameni mediocrii care vor să danseze pe Zâmbărețul ăla de revelion.
Pune Metallica că o să câști un spectator când pierzi 100.

| Holocaust a răspuns:

Mda,eu una mă aşteptam să fie aşa şi anul ăsta.De ce? Pentru că de când mă ştiu, la tv au fost aceleaşi rahaturi şi capete pătrate, lipsite de neuroni.Suntem în acel proces de "îndobitocire a populaţiei",iar mass-media are principala vină, ca să nu mai pun în calcul primatele din parlament, care nu fac nimic.Mare mi-a fost mirarea când schimbam canalele şi am dat peste mufa lu' Crudu.Mai ceva şi cădeam de pe scaun.Să nu mai zic de maneliştii de toate zilele,care nu ştiu să pună al naibii verb la un timp corespunzător,să nu zic că ăştia inventează cuvinte,la care nici pe dracu nu-l ducea mintea să le producă.Nu oblig pe nimeni să asculte rock,că na,n-o fii pe placul tuturor,dar ascultă frate,măcar un house de-ăla prăpădit,nu manele.şi legat de artiştii Rromaniei,nu ştiu altceva înafară de playback(ăştia comerciali). Deci, poate mai sunt lucruri de spus, să le zică alţii.Eu n-am de gând să urmăresc prostii de genu', şi să aştept să-mi iasă creierul pe urechi afară.
Asta-i România: http://youtu.be/di4kVaIdB-w,să fie cât de cât în ton cu situaţia.

| Bogdanux a răspuns:

Am vazut si eu, eram scarbit.Dar dupa amiaza am vazut pe Antena 3 Iris, Bere Gratis, Vunk, Voltaj, care totusi sunt cu mult peste cacaturile date la emisiuni.Am vazut si pe Acasa TV noaptea ceva cu Music Awards 2002 Monte Carlo, tata cunostea bine evenimentul pentru ca-l are inregistrat pe caseta.In fine, cantau diversi artisti, dar cantau muzica adevarata, chiar daca era jazz, blues, soul, pop, sau rock.

| zăGhost a răspuns:

Acelasi lucru l-am zis si eu, pana am avut un soc aseara. Butonam televizorul plictisita, cand mi se pare ca aud ceva cunoscut. Metallica - Whiskey in the jar, ma uit repede sa vad ce post ii. U tv! JENANT!
In tara asta toate-s cu susul in jos.
Nu stim ce sa mai facem sa iesim in evidenta, dam metal pe un post esuat, scoatem in fata toate non-valorile, care la randul lor sunt imitate de mii de copii cu creierul spalat si exemplele pot continua.
Cel mai bine-ar fi sa ne aruncam toti televizoarele pe geam... sau sa plecam din Rrrromania. happy

| Abandoned2 a răspuns:

Asa va fi si anul urmator. Tot mai rau. Eu nu ma uit de Revelion la TV de ani de zile. De fapt, tot anul, mai mult de 16-18 ore nu adun la cat de mult ma mai uit eu la TV. Avem internetul la picioare si selectam ce vrem sa citim/vizionam/ascultam. De ce sa ma mai obosesc cu TV-ul unde primesc prea multe inutilitati?

| BlackRose4ever a răspuns:

Cei care fac muzica din ziua de azi castiga bani pe seama prostimii.Se scutura cateva pipite la tv si deja sunt vedete...asta-i o parte din lumea de azi.Muzica buna nu se promoveaza deoarece pe ea nu te poti "scutura" ci doar DANSA.In plus ce se aude azi nu e muzica ci ZGOMOT. Daca cineva spune ca e bine sa dai cu capul de pereti atunci asta e lege! Ce sa mai zici, totusi, muzica veche o sa fie intotdeauna una de calitate.Acum auzi o melodie noua si peste ceva vreme nici nu se va mai difuza.