| Dumnezău a întrebat:

Ma preocupa si pe mine o chestie de ceva timp...Cum de tarile scandinave: Suedia, Norvegia, dar in special Finlanda fac o muzica asa buna? Cum de niste tari care impreuna n-au atatia locuitori cat Romania sa produca asemenea trupe fantastice? Si aici ma refer in special la rock si metal de toate felurile...Nightwish,Sonata Arctica, Katatonia, Sirenia, The Rasmus, Gorgoroth, Dimmu Borgir, Children of Bodom, Lordi, si as putea continua asa la nesfarsit.Cred ca pentru fiecare milion de locuitori, tarile astea trei au o super-trupa.Deci,cum reusesc? Argumentati.

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Nu cred că numărul de locuitori ai unei tări influențează calitatea muzicii. Bine acum ai putea să spui că dintr-o populație mai mare este mai posibil să fie descoperite mai multe talente, dar s-ar putea să fie un popor de netalentați, asta e.
Acum nu poți să zici că în România nu există formații de rock bune, probabil în țările care le-ai enumerat oamenii sunt mai educați și nu conideră că rock-ul este sananist, deci mai mulți copii se nasc în famili de rock-eri și cresc ascultând rock ( foarte rar în Romania) deci li se dechide interesul față de genul ăsta de muzică.

12 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Interesant,ascult cele mai multe dintre trupele astea însă nu m-am gândit niciodată,m-am mulţumit să mă bucur de muzica lor fără să caut dedesubturile. Poate e din cauza nopţilor reci şi lungi? Stai în casă şi compui muzică ori scrii cărţi fiindcă au şi scriitori buni... Poate e din cauza moştenirii vikinge care te îndeamnă să pui mâna pe sabie dar, fiindcă nu ai una la îndemână, pui mâna pe chitară şi faci magie cu ajutorul ei http://www.youtube.com/watch?v=AHxLtF-15ro&list=PLDE75D88AF2540329 Dar...Ai ascultat vreodată Magica? http://www.youtube.com/......ttp?/watch Sunt o trupă din România care sună destul de bine, prea puţin cunoscută & promovată la noi http://en.wikipedia.org/wiki/Magica_%28band%29 În cazul lor o fi vorba de moştenirea dacică?

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Angus35,
Ai o problemă foarte gravă. Mai multe nu zic, pentru că aş intra în polemică cu tine dacă aş face-o. Aminteşte-ţi răspunsul pe care ţi l-am dat la întrebarea ta şi nu mai persista în prostie.

| Polaris a răspuns:

@angus35 - Ce faci, Gizăs? Vezi că mi-a trimis LastChance conversaţia aia cu tine, îţi doresc să visezi feţe pictate.

| Sconcsiş a răspuns:

@angus35
Nu doar în Black metal înjură. Cam toate trupele de rock (şi nu numai) au măcar o înjurătură într-o piesă. Dacă vrei melodii cu violenţă verbală, ascultă rap. Acolo sunt înjurături.

| Necrophagist a răspuns:

Singuri,multe păduri,la ei s-au inventat muzicile astea şi tot ei au continuat într-o manieră impecabilă,ei nu au avut comunisme şi alte tâmpenii care să îi împiedice.Şi ei sunt foarte afectaţi din păcate de muzica pop mai nou,de Eurovisionuri şi alte cele însă în fiecare zonă e câte un curent specific.
E imbucurător că am mai văzut formaţii de black prin Japonia, Mexic. Brazilia chiar foarte bune.Şi noi am fi putut fi mai buni dar ţi-am spus cum e cu ţara asta, progresăm greu încă de la începutul istoriei datorită lucrurilor dificile cu care am avut să ne confruntăm.
Sănătate.

| Necrophagist a răspuns:

Angus? Nu iar ăla!

| Mayar a răspuns:

Conteaza nivelul cultural si faptul ca la ei nu ploua cu tigani si prosti care fac si asculta manele.

| Notyabusinessm8 a răspuns:

Tarile scandinave sunt cele mai bune la categoria rock/metal. Geniali! Respect pentru ei! Mai ales Finalnda. De exemplu: Ensiferum, Children Of Bodom, HIM, Nightwish, Apocalyptica, Stratovarius, Soanta Arctica, etc...lista poate continua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am auzit de toate formatiile pe care le-ai mentionat. Dar de ce sa asculti black metal? De ce? Cand promoveaza violenta verbala, fizica etc.Stiu ca unii dintre voi considera buna aceasta muzica dar oare asa este? Stiu ca unii dintre voi ma vor injura dar nu imi pasa.Black metal=violenta. Si mie imi place rockul dar nu orice fel.Depinde de melodie si de mesaj.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@sconcs
Nu ma refeream la injuraturi.Cei care asculta stiu ce zic si la ce ma refer.Cum sa sacrifici animale pe scena? Trebuie sa ai probleme cu capul sa faci asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

(citești degeaba)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crede-mă, @angus35 că și eu ascult puțin black metal și am început să sacrific muște pe terasă...trist nu?