| Parakeets a întrebat:

Mandolina este la fel ca și chitara? Mă refer ca note, tonalități sau diferă?
Și dacă sunt diferite, se poate învăța mai repede la o mandolină, decât la o chitară? Auzisem că mandolina ar fi pentru amatori. Și că s-ar învăța mai repede la ea, decât la chitară.

Și ce ați recomanda alt instrument muzical pentru amatorii (mai simplu și rapid de învățat) care nu au ureche muzicală, dar adoră muzica?

18 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Muzicuta. happy

| Parakeets explică (pentru GabiDumitrescu):

Adică acea muzicuță din care se fluieră?! happy Păi din câte știam și acolo există niște note, nu? happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Parakeets):

Desigur ca exista.

| relian a răspuns:

Daca nu ai talent pentru asa ceva, cauta sa faci ceva ce te pricepi si iti si place.
Una este sa iti placa muzica, alta e sa si o practici.Asa eram toti vedete laughing
Nu iti recomand nici un instrumet daca spui ca nu ai ureche, adica urechi ai, dar nu ai inclinatie spre asa ceva.

Vad tu vrei sa faci de toate, ce ai patit te-a lovit trenu sau doar te incinta ce vezi si imediat wow ce tiar place si tie sa faci ac el lucru?

Instrumente sunt, ti-as recomanda ceva dar ma abtin laughing iti zic doara sa cauti pe Youtube farsele lui Buzdugan Taragotu si o sa te amuzi rau de tot.
Am auzit-o demult, dar acu miai adus aminte cu instrumentele astea muzicale si de aia zic, daca nu ai ascultat.

| Parakeets explică (pentru relian):

Mă lași măi mister Relian, cu teoria ta?! happy
Eu o să ajung o mare chitaristă, cândva. Glumesc acum. laughing)

M-ai văzut tu să renunț la visele mele cândva? Never! Fie ce-o fi și să spună ce-o vrea Darwin și genetica lor. laughing)

Acum îmi acordez chitara și mă scuzi, dar îmi cam prind urechile. Dar la naiba dacă mă las. happy
Ăsta e visul meu și-l urmez. Acum nu spun și că o să mai ajung eu cunoscută. Dar e suficient și dacă voi cânta pentru bucătăria mea. laughing) De fapt, oricum eu cam fac totul doar pentru mine și în casă. Că dacă ar fi fost așa, aș fi ajuns departe cu mai multe și mi-aș fi fructificat mai multe. Dar oricum atenția mă înspăimântă. E suficient să o fac pentru mine, cât să nu pierd vremea de pomană. happy Dar da, ai dreptate, îmi prind urechile în acordatul ăsta. Și nu mă pricep. Satisfăcut?! laughing)

| relian a răspuns (pentru Parakeets):

E bine daca spui ca faci mai toate pentru tine in casa, esti numa buna pentru mine laughing
Mai este pe aici un roman cu familia, el barbat habar nu avea sa faca mare lucru, nevastasa facea mai toate, inclusiv suruburi, chestii, reparatii cuie batute laughing
Nu nstiu cit de bine te pricepi sa iti faci chestiile prin casa, dar este bine daca le faci, indiferent cum, arata ca te bagi, ca esti curioasa, iar de oamenii curios numa de bine.happy

| Parakeets explică (pentru relian):

Păi, mă pricep cel puțin la bătut cuie și la înfiletat și înșurubat, oarecum. Că stau la bloc și nu prea am în ce bate, și ce drege, e partea a doua laughing) dar da, îmi plac oleacă și muncile astea masculine. happy Doar că uneori simt acolo, mâna de femeie. sad

Adică vreau să spun că oricât m-aș chinui, să pun presiune în brațe, și eu am forță din cauza kilogramelor, dar tot nu suficientă ca mâna unui bărbat. sad Am simțit-o mereu la lucrurile de forță și la cele în care chiar trebuia să folosești doar puțină presiune în două degete. Cam asta se întâmplase și toamnă, când am vrut să montez un far la Dacia și m-am chinuit cu mama 2 ore în parcare la Hipermarket și după vreo 2 ore o venit un tip, cred că al naibi, era mai tânăr și decât mine și a reușit în 3 secunde, ce am încercat eu să fac în 2 ore. Deci da, sincer, pentru prima dată, chiar am descoperit și esența bărbatului ăsta pe pământ. laughing) Are rolul lui până la urmă. Afurisitul. straight face De aia nici nu pricep de ce unii își pierd până și darul ăsta, că unii tineri chiar nu mai știu să facă nimic. happy Și e păcat, că unii ca noi avem nevoie de mâinile lor. Cel puțin la chitară, cam am nevoie de o mână masculină, să-mi pună coarda. rolling on the floor) Și mă întreb dacă nu vom mai avea meșteri, cel puțin la mine în oraș chiar sunt pe cale de dispariție, cum naiba ne vom mai descurca? Mai alea noi femeile singure?!

Singurul proiect al meu sure happy și care chiar mă simt oleacă mândră, e banda mea de alergat, care o venit pe bucăți în punguță și până seara când o venit mama acasă, o găsit-o montată și numa' bună de mers pe ea. happy
Dar ce să vezi, m-am poticnit în schimb la un ac de cusut de la mașina de cusut. laughing) Și o am de ceva ani, și nici azi, nu m-am prins care-i baiul cu acul ăla și cum naiba funcționează. laughing) Deci proiectele mele de croitorie au rămas doar niște vise. sad Dar totuși nu renunț. La naiba dacă renunț. Poate ar fi cazul să-mi rescot mașina de la naftalină și vacanța asta să încerc să o mai explorez. laughing)

| relian a răspuns (pentru Parakeets):

Ma chemi pe mine si te rezolv eu laughing

| Parakeets explică (pentru relian):

Păi dacă te pricepi la chestii tehnice, ești invitatul meu. laughing)

| relian a răspuns (pentru Parakeets):

Ma pricep si la tehnice si la altele.Esti cam departe, nu as fi spus ca nu vin, mai ales ca niciodata nu am fost prin zona ta pe acolo.Cind vin in RO si daca as vrea sa vin in zona aia, imi ia mai mult decat fac din RO pana in America.
Chiar ma uitasem odata, cineva de pe acolo a spus ca de am drum sau nu am ce face pot sa-i fac o vizita, era ceva ruda cu o cumnata de-a mea.

| Parakeets explică (pentru relian):

Deci ești atunci din Nord. Interesant laughing)
Dar evident că cel mai interesant e că locuiești în America. laughing)
Am deci acum pe cine să întreb chestii direct de la sursă. Stai pe aici, că o să stresez cândva TPU-ul și cu întrebări despre America. laughing)
E evident dintre toate, cel mai aprig vis, America. Sper să nu mor până nu o vizitez sau locuiesc. laughing) Bine, până aflu cine și-a mai reglat conturi pe acolo sau cine știe ce nebuni marca America și-au mai luat viața sau cine știe ce nou sub soare au mai inventat. Că am auzit că e cam plină de psihopați. sad Trist, că pe America doar psihopații o strică. Bine și spiritele și demonii dacă și asta o avea vreun sâmbure de adevăr. Dar doar dacă tot ce se prezintă în documentarele polițiste chiar e true. laughing) Dar fiind documentare, trebuie să fie și reale. Eram înebunită de DiscoveryID laughing) dar acum nu-l mai prinde niciun TV. laughing) Doamne, toate documentarele creepy ale lor le-am urmărit acolo. Ba chiar oleacă din geografia Americii am învățat-o doar de la ID. laughing)

Deci mister Relian, dacă vrei să ne împărtășești ceva despre America, poate ceva ce nu se prezintă în online sau la TV despre ei, eu sunt prima care aștept cu sufletul la gură, o poveste interesantă despre America. big grin

| relian a răspuns (pentru Parakeets):

Despre America in RO si in general in lume, se povesteste, se zugraveste doar chestiile mai nasca care apar asa cand si cind.Eu din ce observ, chiar si dintre cei care spun cas prieteni cu ei, care is in organizatii impreuna, ii vorbesc de rau.
De ce, banui ca asta se vrea. de catre cei care conduc acele tari, nu se doreste sa se stie c e face vecinu, de ce ala are si noi nu avem, cum de aia au avut si au si noi nu avem si etc.

Multi de asemenea cred si vorbesc de America de rau, si pe aici daca ai citit, vazut mesaje sau intrebi legate despre, ce cauta america in tara X, de ce sau dus americani peste aia si au facut au dres.

Eu cred ca oamenii nu stau sa gindeasca, mai degraba sa treaca direct la judecarea unora, fara a lua in considerare alte aspecte.
Legat de faptul ca americani sau dus in nu stiu ce tari, ce cauta aia acolo, ca sau dus sa fure, sa jefuiasca bla bla.

Ce pot sa spun, ori sa intreb aceasta categorie de oameni, iar pe aici pe romani, De ce nu au venit, intrat americanii in RO la revolutie, sau rusii?

Daca americanii intra asa dupa cum le vine lor peste alte tari, asa cum spun unia si chiar cred, sa raspunda la intrebarea asta, de ce America na intra in RO atunci in 89?

Iti spun eu de ce.Pt ca romanii nu au fost de acord.De ce nu au intrat rusii in RO? La fel, pentru ca Romania n-a fost de acord.
Exista dovezi care arata clar ca rusi, nu stiu sigur de americani, dar se rusi stiu sigur, aia au sunat, sau contact autoritatile din RO sau cine erau la comanda la revolutie, spund ca daca este nevoie ei pot interveni si sa ne ajute.
RO a spus ca nu are nevoie de ajutor.Ce arata asta? Arata ca RO era o tara asa puternica, de le era frica rusilor sau americanilor sa intre? Nici pomeneala, asta arata ca americanii nu se duc nicaeri fara sa fei chemati.

Daca sunt pe aici romani care nu-s de acord cu ce spun, sa arate unde a intrat americanii asa cu forta peste cineva.

Asta este o chestie care nu trebuie discutata, cum sa spui ca aia fura, jefuiesc, ca intra cu forta peste altii? Ammericanii de cand sau format ca tara n-a intrat peste nimeni sa le ia ceva, sau teritorii.Toate teritoriile lor obtinute au fost fie cumparate, fie respectivi au cerut de buna voie sa devina parte din US.

Asta asa ca o scurta paranteza.

Povesti interesante despre america? Intreaba ce te intereseaza si daca stii iti spun, dar nu povesti, iti voi spune adevarul, adica asa cum sta situatia pe aici.
Interesant stii ce este? Constitutia, de exemplu Texas are cea mai veche si in uz constututie din lume, care na suferit modificari majore.Cu alte cuvinte de cand au facut aceste legi asa au ramas pana in ziua de astazi laughing
Eu locuiesc in Texas, asta ca idee.Asta arata ca daca se vrea se pot face legi valabile oricind, asta daca is facute pentru toti oamenii.
America a fost facuta de oameni cu ceva bani, nu de emigranti asa cum vorbesc unia.
America este facuta de englezi, cei care erau nemultumiti in tara lor, ajungind aici, au putut sa se manifeste, sa iti puna in plicare visele, ideile etc.
Cine regleaza conturi pe aici laughing nu mai baga in sama filme sau ce maio vezi tu pe la tv.Filmele is facute altfel decat este viata, de erau sa arate exact ce se intampla in viata de zi cu zi, nu se mai uita nimeni laughing.
Cei care au facut america au facut legi pentru toti oam, enii la fel, au gindit acele legi, alteori au luat de la altii si au aplicat, dar numa ce era mai bun.
In america nu exista doar o singura putere, asa cum apare in restul lumii, aici avem separarea puterilor in stat, chestie ce o mai vezi la alte state.
De ce au facut asa? Pt ca ei au considerat ca toti suntem oameni, indiferrnt ce bani ai, ce religie, ce rasa etc.
America e plina de psihopati? Oameni cum spui is peste tot, iar sa compari america cu RO nu stiu de este o comparatie buna laughing compara America cu tot continetul Europa, aia este o comparatie buna.Vezi c iti pishopati sunt in toata Europa, deci Europa nu UE, apoi vezi citi sunt in America.
Doar statul Texas este de 2 ori si jumate cit toata Romania laughing

Nu stiu despre ce anume vrei sa discutam, ori ce vrei sa stii mai exact.Baga un subiect si iti spun, cum stau lucrurile pe aici.

In Ro nu-s din nord, de eram din nord, eram aproape de tine, is mai de la sud.
Stii cei interesant.Desi multi vorbesc America de rau, aici cauta sa vina orice natie laughing japonezi, germani, canadieni, englezi etc.

Acum ceva ani in urma ma intilni cu un german, si asa din una alta, zic, ce cauti ma aici? Zice cum ce caut? Pai Germania, tara buna bla bla. Zice nu-s curios de Germania laughing aici este tara mea, exact asa mi-a spus.
Ok baga ce subiect, despre ce anume sa spun si o luam asa, sa nu sarium asa de la una la alta.
Ma bucur ca esti curioasa sa stii despre America, majoritatea nu intreaba nimic, ei deja cred ca stiu, de la ce li se arata la tv laughing

| blackann a răspuns:

Tobe, daca n ai ureche muzicala doar trancani acolo.

| Parakeets explică (pentru blackann):

Doar de aia nu mă mai împiedicam în casă. laughing) Eu vreau chitara și tot ce este cu corzi. Acele sunete, oferite de corzi, nu se compară cu niciunele altele. happy Poate am să mă gândesc și la o harpă. happy
Mulțumesc deci Blackanne pentru nimic. happy

| blackann a răspuns (pentru Parakeets):

Oricand, patricia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă un om nu are ureche muzicală, nu poate învăța să cânte la un instrument. Adică va putea învăța să cânte pe partituri (după notele scrise pe portative) dar nu va putea compune o melodie sau sa cânte din cap o melodie pe care o știe. Sau va putea învăța mecanic niște melodii, dar din nou, nu sa cânte din cap alte melodii.

| AyEmPee a răspuns:

Mandolina este un instrument cu corzi si are o structura similara cu cea a chitarei, dar exista si unele diferente intre cele doua instrumente. In timp ce chitara are sase corzi, mandolina are opt corzi, dispuse in perechi. De asemenea, mandolina are o dimensiune mai mica decat chitara si are un sunet mai strident si mai luminos.

In ceea ce priveste intrebarea ta despre cat de usor este sa inveti sa canti la mandolina sau la chitara, trebuie sa spun ca fiecare instrument muzical are propriile sale particularitati si tehnici de joc. Cu toate acestea, este adevarat ca mandolina este un instrument mai mic si mai usor de manevrat decat chitara, iar acest lucru poate face mai usoara invatarea sa canti la mandolina. Nu exista niciun instrument muzical care sa fie mai usor sau mai dificil de invatat decat altul, deoarece fiecare persoana are propriile sale abilitati si preferinte.

Daca esti in cautarea unui instrument muzical mai usor de invatat, poti lua in considerare sa invatati sa canti la ukulele. Acest instrument are doar patru corzi si este mai mic decat chitara sau mandolina, ceea ce il face mai usor de manevrat. De asemenea, ukulele are un sunet placut si poate fi utilizat pentru a canta o varietate de stiluri muzicale, de la muzica traditionala hawaiiana pana la pop si rock.

| Parakeets explică (pentru AyEmPee):

Deci zici că Ukulele ar fi mai indicată și mai simplă?
Am să mă gândesc să-mi achiziționez și o Ukulele, atunci. happy Mulțumesc! happy