| giirkssss a întrebat:

Nu inteleg totusi de ce urati atat de mult manelele. vreau multe raspunsuri

Răspuns Câştigător
| Ecea a răspuns:

Eu le urasc foarte mult.
Deasemenea urasc si oamenii care asculta acest gen.
In primul rand, manelele sunt copiate 100%.Au stricat melodii renumite manelistii, au furat negativul si au adaugat niste versuri de 2 bani.

De exemplu :
Gloria Estefan - Hoy ( o melodia superba, o melodie renumita)
http://www.youtube.com/watch?v=cyblSDoRRxg&ob=av2n

Copia :
Babi Minune & Denisa - Aproape de inima ta
http://www.youtube.com/watch?v=-TY41cRGSQc

Fac pariu ca nu a platit drepturi de autor pentru ca a preluat melodia si si-a batut joc de ea.
Versuri pentru copii de 12 ani, oricine poate face asemenea versuri, ai nevoie de...nimic pentru a realiza aceste versuri, nici macar de creier.
Dar hai sa continuam;
Florin Salam - O iubire Interzisa

Copiata dupa :
AMR DIAB-Qusad-Einy
http://www.youtube.com/watch?v=CqCcKcxJCIw

Groaznic.
Sa nu mai spun ca au copiat pe Mozart.Toate manelele sunt copiate, nu exista nici una care sa fie scrisa de ei.
Nu exista un manelist care sa aiba mai mult de 4 clase.Cum sa pot asculta un om care este incult,nu are studii muzicale,nu are nici o legatura cu nimic.
Nu este vorba de gusturi aici,este vorba de cat de mult te duce pe tine capul,daca atat minte ai incat sa asculti niste inculti inseamna ca nu esti departe de ei,cine se aseamana se aduna.
Maneaua este o muzica simpla, pentru a o intelege tot prostul.
Tine de educatia ta, de cultura ta. Mie imi este rusine ca sunt roman cand aud pe la altii manele.

21 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Pentru ca sunt idioate,cocalaresti si cantate de ciori mizerabile, pentru ca au versuri cocalaresti, si pentru ca prostesc si ucid si ultimii neuroni din creierul ascultatorului de manele.E destul?

| giirkssss explică (pentru Dumnezău):

Da dar nu toti sunt de parerea asta.

| Dumnezău a răspuns (pentru giirkssss):

Toti ce au cat de cat niste creier SUNT de parerea asta.Cei ce au gelatina cu scarmaz si sunt niste maimute maneliste normal ca nu aproba opinia asta.

| WhiteWolf7 a răspuns (pentru giirkssss):

Ba da, eu sunt de aceeasi parere cu Dumnezau.Si ca sa fiu mai explicit, pentru ca in manele este vorba despre bani, femei si dusmani, si atat, si este foarta multa"boceala" pe tema asta, nu-mi zi tu mie de urat manelele, eu stiu cel mai bine, de la 8 pan' la 10 ani numai manele am ascultat(mi-e rusine sa recunosc, dar faptul ca in calsa numai d-astea se asculta, m-a determinat intr-un fel sa ascult si eu), care e motivul pentru care manelele sunt de-a dreptul niste ragaituri.
Carmina, ce cacatu dracu? Nu-i place sa fie moale si sentimental? Cel mai mare rahat pe care l-am citit vreodata, tu ai avut vreodata de-a-face cu manelisti? Daca nu, nu mai manca rahat, ca s-ar putea sa inceapa sa-ti placa, iar noua nu ne place, deci vom fi intr-un razboi continuu.
SI cine i-a dat in inteligent, la un asemenea raspuns?

| giirkssss explică (pentru WhiteWolf7):

Hei. gata. fara injuraturi te rog... ok am inteles raspunsul taubig grin

| WhiteWolf7 a răspuns (pentru giirkssss):

Scuze...cu ciresica in varf si toping de ciocolata.

| FucktheSystem a răspuns:

Pentru că sunt reflecția inculturii în muzică. Versurile sunt despre teme banale și chiar grețoase cum ar fi gagici, bani și dușmani, roicum versurile fiind de multe ori incorecte gramatical și incoerente.
Maneliști sunt imaginea prostului gust, tonele de aur la gât, crucile de perete atârnate de ei, zecile și sutele de euro atârnând juma din buzunare la fix cât să le vadă dujmanul, BMWul din care răsună muzica la maxim de parcă toți am vrea să-i auzim porcăriile etc.
Urâsc manele și pentru simpla linie melodică plângăcioasă repetată al nesfârșit în toate manelele...
Am multe motiv dar momentan n-am timp să le înșir.

| WhiteWolf7 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Na poftim, alta-n dosu preotesei. dupa ce ca defaimeaza orice melodie geniala si-i calca demnitatea in picioare, fac acelasi lucru si cu masini bune, masini pe care nu si le pot permite decat aia care fura la greu sau care au muncit la greu ca sa ajunga sa si le permita...si atunci nu-ti vine sa ii iei la omor? Ba daa, dar nu prea poti, ca zice ala odata neamului 'hait, sariti", si ti-ai violat norocul, deci...dar nu ai ce-i face, cel mai bine ei cu ale lor noi cu ale noastre, si sa speram ca aceasta generatie, va invata destul de mult incat sa le dea peste nas, tuturor cretinilor cu nasul pe sus din afara.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Eu nu le urăsc. Care este problema că ascult și acest gen?
Nu-mi pasă de gura lumii!
Pa, pa.

| giirkssss explică (pentru Legiuitoarea):

Bravo. imi place raspunsul tau:X

| DarkBlood32 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Bravo Legiiiiiii kiss tu meritai funda smug

| carminaburana43 a răspuns:

Cui nu-i plac manelele nu-i place sa fie moale si sentimental.Are pur si simplu altfel de gusturi.

| carminaburana43 a răspuns:

M-am bagat unde nu mi-a fiert oala am si fost penalizata cu stupid. Asaimi trebuie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru carminaburana43):

Lasa ca mai echilibrez eu balanta cu voturi pozitive, ca doar imi permit! dar raspunsul tau tot freaky ramane.

| carminaburana43 a răspuns (pentru anonim_4396):

Omul cit traieste invata.Am invatat acum ce trebuia de mult sa ma gindesc de trei ori pina zic ceva.Mersi.

| Cheloo20cmRecords a răspuns:

Manele=tigani=cersetori=rusine in Europa

| MasterOfDisaster a răspuns:

Pentru ca,asa cum zice si @Ecea,ritmurile sunt copiate (au copiat si melodia de la titanic straight face ).
fac o gramada de greseli,au o exprimare de rahat (mai pe romaneste),si subiectele sunt cam aceleasi:bani,femei, bautura, iubire.
si sincer...sunt de rahat in general, da` din pacate si o gramada de tineri asculta.ce sa mai spun de cei de la tara?

in concluzie:MANELELE PUT!

| Deleb a răspuns:

Sunt de acord cu @Dumnezău îmi place cum gândește.
De ce nu-mi plac? Ne fac de ras țara, mai mult gem(văitat) decât cantat. Multi oameni o iau pe cai proaste din cauza lor și rămân prosti. Se apuc sa ucidă...tot felul de prostii.
Treaba ta... faci cum vrei nu ma opun dar sfatul meu e ca nu esti normal dacă poți asculta/canta asa ceva.

| Deleb a răspuns:

Un idiot/idioata mi-a dat un stupid ca îl/o doare adevarul... săracu inginer.

| oOAndreeaOo a răspuns:

Nu e vorba ca uram sau nu manelele... fiecare are gusturile lui si de aceea unii asculta acest tip de muzica iar alti nu.

| adriana_5013 a răspuns:

Buna sunt adriana_5013 ceea ce vreau sa-ti spun e ca nu toti uram manelele unii asculta manele altii pop nu trebuie sai judecam fiecare are gusturi diferite