| xX0Sweety0X a întrebat:

Nu stiti cum se numeste melodia ( sau macar un site cu melodia corecta ) a dansului popular de perechi? sad

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In Ardeal se danseaza numai in perechi si sunt o gramada: polka, invartita pe sub mana, invartita pe picior, etc. Nu stiu la ce te referi.

| xX0Sweety0X explică (pentru Salontanul):

Uite melodia asta : http://www.youtube.com/watch?v=GZuK7xUKb_s. Dar am nevoie de ea pana maine.

| Salontanul a răspuns (pentru xX0Sweety0X):

E un dans de perechi. Asa se numeste. Melodia este una des folosita si in cantece. Cauta Nelu Simion si ai sa vezi ca vei recunoaste o parte a melodiei. E din zona Bistritei mai mult de cat de pe Somes dar are ceva si din acea zona. Melodia este un pretext pentru o suita de dansuri. La inceput vei recunoaste si ceva din zona de campie, catre Sibiu.