| Okkultist a întrebat:

Ok. Intrebarea este despre manele, ce vedeti oameni buni la muzica asta de cacao. Ce credeti oamenilor despre idiotieniile astea.
Deci suntem ultimii in Europa. Am fost in multe tari, insa m-a marcat cand am auzit niste italieni.
Deci:
Eram la un restaurant-bar, si la tv era o emisiune despre https://www.youtube.com/watch?v=0Wv3Ya9nskA, omul canta si 2 italieni discutau in felul urmator:
O dio (doamne), ce muzica frumoasa au. Enrico, eu am fost in Romania, la Prislop, m-am indragostit de Romania. Nu este adevarat tot ce se spune despre ei, au o muzica incredibila, o mancare asa buna, eu mananc romaneste acasa. (Au mai vorbit) si zice la stiri: Din pacate pana atunci ei continua sa asculte un gen denigrat in toata lumea pe nume,,manele" si a aratat un puhait acolo.
Intrebarea mea:
Sunt atatia artisti, Tudor gheorghe, Gheorghe zamfir, artisti de muzica clasica internationali ca William Byrd care vor ramane in isotorie. Sunt sute de oameni. De ce tara asta prefera sa vada DOAR ce este rau? De ce tara asta prefera sa se faca de ras. Adevarati smecheri sunt in puscarie. Nu inteleg unde este smecheria? De ce nu se vorbeste de un doctor care se chinuie zilnic sa salveze o viata, de criminalisti care depun eforturi si de oameni adevarati! De ce se vorbeste mereu in tara asta de toate jegurile?
De totii inculti si tembelii?
Nu credeti ca maresalul Antonescu,,se invarte in mormant" cand,, aude" toate aceste idiotenii?
Chiar imi pare rau!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
27 răspunsuri:
| sappy a răspuns:

In general, muzica nu afecteaza inteligenta, iti da o stare de bine, te face sa uita de problemele cotidiene, poti asculta orice atata timp cat nu faci fala iritind pe cei care nu asculta genul tau

| Okkultist explică (pentru sappy):

Sa fiu sincer, tu ai vazut un manelist sa pastreze jegul pentru el?
Eram prin Germania, si un nenorocit umbla cu telefonul pe manele. Sa arate ce smecher este el. In 5 minute a plecat toata lumea de acolo. Adica este o rusine, si strainii ne identifica cu jegosii aia si cu muzica aia. Cand noi de fapt avem o muzica extraordinara.

| SabbyNightShadow a răspuns:

Uite ca mai gandeste cineva ca mine ^_^ Ma bucur ca mai sunt si oameni cu cap in aceasta tara. Eu una nu vad nimc interesant in porcariile alea de asa numite cantece =-= nici nu le pot spune asa straight face Iti multumesc ca ai pus intrebarea asta:3 si eu sunt curioasa sa vad de ce la unii le plac asa mult manelele. Vorba ta,mai exista multi alti artisti cu care chiar ne putem mandrii. Trupe de genul Cargo,Pheonix,Vama Veche, Alternosfera, Pasarea Colibri,Desant,Sanctuar si multi alti... fac muzica adevarata si incearca sa ridice prestigiul tarii noastre dar nu reusesc din cauza retarzilor precum florin salam,sunca, parizer, carnati, bacon, costita sau cum l-o chema si pe ala straight face

| Okkultist explică (pentru SabbyNightShadow):

laughing Mare adevar asa e big grin
Da folosesc nume gen: Zabalaru, castoru, soimul, migdala, porocala laughing
Sunt niste idioti. Sa zic ca,, ii inteleg" pe cei care compun si iau bani pentru porcariile alea, dar idiotul ce asculta ce castiga?
Muzica lor este o plagiatura, in alta tara ar lua puscarie. Si sa fiu sincer merita legati cu bila de picioare si dati in strada rolling on the floor xD
Sunt oricum niste penali, care vor disparea, ca socetatea va evolua, ei vor ramane niste zoaie. Dar, pana atunci ne fac de rusine tara.

| SabbyNightShadow a răspuns (pentru Okkultist):

Asa e laughing) ca hau haur si shukarime k e printzu bhanatuluy laughing))

| Okkultist explică (pentru SabbyNightShadow):

laughing Mancai-ar ca***rul laughing oh go on

| RAY a răspuns:

eu n-am mai auzit ca un gen de muzica sa faca o tara inculta da daca va laudati ca sunteti inculti ce sa spun asa o fi, ce ai tu cu omu care munceste ca un sclav pentru nimic si asculta o manea? isi face vreun rau?
deci o piesa de rock isi care isi spune du-te si omorati mama si tatal la noapte e ceva de urmat banuiesc sau cum sa isi iei viata banuiesc ca e demn de laude? sau tu asculti opere mozart? eu nu vad nimic rau in muzica fiecare asculta ce vrea, eu am ascultat cateva piese de rock in care injurau pe dumnezeu si sfaturi de sinucidere si cum sasi omori familia sau hip hop sunt bune da 80 la suta din piesa e jigniri, populara e ca manea, dance e tot despre iubire, o piesa de dragoste indiferent de gen e ceva sfant clar

| Okkultist explică (pentru RAY):

Doamne pe totii zeii. Cine zice ca rockul zice acest lucru?
Dragul meu, fiecare isi merita soarta, saracia vine din nauntru, nu din afara. Eu personal m-am luat de foarte mult timp dupa Bob Proctor, si nu duc lipsa de bani. Sti ce am facut? De am mult? NIMIC, am stiut ca am si vin din mine.
Dar asta e o problema spiritualo-filozofica si nu ma astept oarecum sa intelegi. Ca te mai implic si in alte chestiuni ca legea atractiei care ori cauti ceva pe google sa ma contrazici ori nu stiu. Dreptul tau. Eu nu pot sa suport manelele. Nu prea pot suporta nici parlamentul. Taicamiu a fost multi, multi ani in parlament. Crede-ma se vorbea DOAR de furat. Sa nu ai impresia ca altcineva iti vrea binele mai mult ca tine. Un prieten a renuntat sa investeasca intr-un teren mare din Transilvania deoarece nu a obtinut niste semnaturi de la primarul respectiv. Strainul investea si primarul cadea de prost ca nu arata cca a facut el ceva acolo, asa prefera sa stea toti intr-o incultura. Dragul meu, daca ma pot adresa in felul aceesta, in tara asta sunt oameni adevarati dar majoritatea isi bat joc. https://www.youtube.com/watch?v=Idfbt4F0SsM

| lpavel a răspuns:

Asa doar pentru cunostinta ta : si Ungaria are acest gen muzical, iar manelele seamana cu muzica araba sau indiana deci e furat de pe acolo, apoi la distractie manelele sunt la putere, manelele incing atmosfera... dar mai pe scurt : gusturile NU SE DISCUTA!

| Okkultist explică (pentru lpavel):

Stiu limba araba. Ador egiptul si sunt un pagan, stiu asta. Manelele sunt o amestecatura de genuri muzicale plagiate, raspandita prin zona rurala. Dar vad ca ia amploare din ce in ce mai mult.

| Duucu a răspuns:

Suntem din est-ul Europei, la ce te aștepți mai mult? Comunismul ne-a îndobitocit, ne-a făcut un popor de rahat.

| Okkultist explică (pentru Duucu):

Nu cred neaparat ca comunismul este de vina. Cunosc niste comunisti, chiar foarte multi care sunt mai culti decat multi. Poate comunismul impus de ceausescu a provocat asta. Dar oricum sund adeptul monarhiei religioasa antica... big grin

| PerfectLife a răspuns:

Nu cred ca vei obtine multe raspunsuri de la cei care asculta manele pentru ca majoritatea nu recunosc.Eu incerc sa ignor acest gen de muzica, nu neaparat din cauza ritmului, ci din cauza versurilor si greselilor gramaticale care ma "zgarie pe creier".Iar la partea cu televiziunile ai perfecta dreptate, dar nu toti gandim la fel.Probabil unora le face placere sa se uite la o cearta intre 2 inculti in timp ce mananca o samanta si beau o berelaughing.

| Okkultist explică (pentru PerfectLife):

Din pacate ai dreptate laughing

| ThatsTheSpirit a răspuns:

Să fiu sinceră, pe mine mă doare fix în cot dacă cineva ascultă manele, atâta timp cât nu mi le îndeasă pe gât cu forţa. E treaba fiecăruia, nu mă bag eu în gustul omului. Unii ascultă muzică bună, alţii mai puţin bună, aşa a fost şi va fi mereu. Şi nu îmi place să generalizez, gen "maneliştii sunt inculţi, proşti, etc". Majoritatea sunt, aşa-i, dar eu am un coleg care ascultă manele şi pot să spun că e un tip foarte de treabă, unul dintre singurii băieţi din clasa mea cu care pot să mă înţeleg omeneşte, şi nu e prost deloc. O dovadă că muzica pe care o ascultăm nu trebuie să ne influenţeze neapărat viaţa. E ca şi cum ai spune că dacă ascult deathcore sunt depresivă, şi dacă ascult Inna sunt piţipoancă.

De ce se vorbeşte mereu în ţara asta doar de ce e rău? Nu ştiu. Dar ştiu că aşa a fost de când mă ştiu eu, şi lumea se miră că încep să dispară oamenii patrioţi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ThatsTheSpirit):

Da...corect.
Şi grija aceasta pentru ce fac ceilalţi ne face violenţi, rasişti, impulsivi, prejudicioşi plus că ne autodistrugem din cauza acţiunilor pe care le fac ei în loc să ne trăim viaţa aşa cum ştim cel mai bine.
Oricum ai punctat bine.winking

| Okkultist explică (pentru anonim_4396):

Da. Depinde de psihicul respectiv educatia fiecaruia.
Dar cum am zis, ma simt rau ca totii sa ne identifice si sa ne comenteze cultura si muzica dupa nebunia aia.
Mai bine ar asculta si ei un gen muzical care are oarecum o cultura. Ca muzica turceasca, ce-a indiana, araba, samd.
Totii romanii aud de fiecare manelist in parte, si fiecare epava sociala in loc sa auda de adevaratii muzicieni ai tarii asteia.
Nu mai vorbesc, daca un artist a castigat un concurs european de muzica, nu vorbeste nimeni decat 2 zile. Si inebunind sa vad ca se vorbeste de atata timp despre un jegos pe nume,, Florin Salam" (sper sa nu gresesc numele) ca a plecat fica-sa de acasa. Este inaceptabila situatia asta. Cum sunt manelele pentru creierul meu. Am ajuns la concluzia ca cei care au facut din ascultatul manelelor o obisnuinta sunt dobitoci. Nu vreau sa jignesc, dar cam asta este adevarul. NU am vazut un doctor care sa asculte manele. Am doctori in familie si niciunul, nimeni nu asculta manele. Ok poate o fi o coincidenta. Cati dintre profesorii unei universitati, scolii, liceu asculta? Sa punem 23 de profesor, 3 asculta, restul nu. Majoritatea care asculta sunt oameni, pardon tigani. Care pe deasupra se dau si superiori unei rase de mii de ani. Si guvernul asta da o lege cu inchisoarea pentru un om sarac ca a furat 2 paini si un bax de bere saracul. Iar astia ca plagiaza muzica si ne fac de rusine ii lasa peste tot. Crede-ma, sunt adeptul unei energii pozitive in comunitate, dar daca nu accepti pozitivul de buna voe, macar incearca nu? Ei nu fac acest lucru! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Okkultist):

În România se promovează acest gen de muzică. E normal ca străinii să aibă astfel de prejudecăţi despre noi şi să generalizeze.
Din ce am mai citit ţiganii cam fac legea în oraşele în sunt în număr mai mare. De exemplu în Timişoara.Se distrug tot felul de clădiri istorice pentru a-şi ridica ţiganii vile şi toţi îi pupă în fund pentru banii pe care îi au, mai ales autorităţile. Clădirile alea ar fi putut deveni nişte veritabile atracţii turistice dar ce să le explici celor care demult şi-au uitat identitatea.
Uite ce zice nenea.:
http://postimg.org/image/6i4s9mztz/
:)) Adevăratul înţelept al zilelor noastre.

| Okkultist explică (pentru anonim_4396):

Cat adevar! laughing Asa este. Imi place de Vadmi, chiar foarte mult, isi bate si el capul cu idiotii tarii laughing Desi prefer ceva mai rau, care sa schingiuiasca de 3 ori, dupa va fi liniste. laughing In fine, sa stii ca este asa! Pana la urma tot mor si tot noua ne ramane, intr-un fel e foarte intelept ce a zis laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Okkultist):

Doar nu degeaba îl avem pe Vadim în parlament. cool
Face toată treba acolo. whew!

| RAY a răspuns (pentru ThatsTheSpirit):

Respect, cei care muncesc din greu, isi iubesc tara nu mucosi intretinuti de parinti
De ce se vorbeşte mereu în ţara asta doar de ce e rău? Nu ştiu. Dar ştiu că aşa a fost de când mă ştiu eu, şi lumea se miră că încep să dispară oamenii patrioţi.

| Okkultist explică (pentru anonim_4396):

Sa stii ^.^ (Y) laughing

| Okkultist explică (pentru RAY):

Sa zicem ca as-i fi de acord cu tine, dar nu sunt.
Esti prea bun, si sunt de acord sa fi bun pentru a apara dereptatea, legile morale si etice a unei etni respectiv popor. Dar acest lucru nu este valabil intr-o tara furata si distrusa. De ce sa nu vedem lucrurile bune. In primul rand pentru a dezvolta un lucru bun trebuie sa incerc sa le inlatur pe cere rele. In primul rand ne,, mergand" la cel de-al 2-lea intr-un mod absurd, trebuie sa inteleaga poporul ce a ajuns. Daca tu suporti blasfemia asta culturala. Nationalo-culturala de fapt este fix problema ta, cume ste si problema mea ca nu suport asta. Nu suport politica. Romania are nevoie de ceva mai bun, de monarhie. Asta tine o tara in picioare. Nu o monarhie facuta de evrei si o tara furata tot de evrei. Astea sa va dea voua sa mancati, ci anume gaura covrigului. Eu am spus doar, si am facut referire la modul de ansambplu pe care il vad niste oameni care nu au creierul in epoca de piatra. De stiut ce avem noi stim, dat pentru a dezvolta o comunitate eu NU am nevoie de un incult, si un prost, un taran de sat care isi vinde vorul pe 3 lei. Scuza-ma ala merita batut, dat cu sare, si elgat cu bila de picior, condamnat sa o duca toata viata. Ma scuzi daca nu esti de acord, dar daca se omoara vreo 500 iti garantez ca ajungem iar a-7a putere. Nu ma face sa incep cu America si cu spurcatii aia. Sincer nu-ti mai raspund daca ar respect pentru niste tradatori. Te contrazici. O zi buna!

| Okkultist explică (pentru RAY):

Au fost mai multe crime infaptuite de idioti si oameni moi decat de Hitler.
Si stiu ambleme variante. Crede-ma nu mai rapsunde, nu imi impune intr-un mod indirect sa-ti citesc ideeile astea. Daca-ti convin asa mult creste-i tu si lasa-ma in pace. Urca cu cea mai mare chibzuiala de la pamant la cer apoi coboara iarasi pe pamant si strange laolalta puterile lucrurilor superioare si ale celor inferioare. Astfel, vei dobandi slava intregii lumi si intunericul se va departa de la tine. -Hermes Trismegistus. Deci, daca esti capabil sa intelegi ok. Sunt sigur ca nu dupa ce ai scris. Deci nu mai am nevoie de,, intelepciunea" filosofica pro idiotii tarii. O zi buna si sper ca e ultima oara cand vorbim, daca vrei sa nu-ti ctitesc intrebarea si sa mai ti partea idiotiilor care va distrug tara OK laughing dar asta da dovada ca nu ai altceva mai bun de facut.

| RAY a răspuns (pentru Okkultist):

Se vede nivelu de cultura al tau, tu vb de alti da esti ca ei

| Okkultist explică (pentru RAY):

Nu as-i fi ca ei nici cu pretul sa ma manance viermi si sa le beau sangele copiilor mei. Ars in foc si batut de viu, ca ei niciodata. NICI ca tine. ceao