| anonim_4396 a întrebat:

Oricine poate invata un instrument muzical? Indiferent ca nu prea are ureche muzicala? Adica imi imaginez ca ii va lua timp si ca va invata mai mult "dupa carte" decat dupa ureche, dar va invata? E vorba de muzicuta, nu arata complicat... Ii va dezvolta exercitiul inteligenta muzicala si ritmica?

Răspuns Câştigător
| RockNbeer a răspuns:

Pune pe cineva sa bata intr-o masa cu un ban,apoi incera sa bati si tu la fel, daca reusesti, ai ureche muzicala, daca nu, mama natura-i de vina.
Bineinteles ca da, prin exercitiu orice afon poate dobandi calitati muzicale.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu. Poți să n-ai voce, dar să ai ureche muzicală și să fii capabil să cânți la un instrument, dar fără ureche muzicală n-o să reușești în vecii vecilor să cânți la un instrument muzical.

| Wøodenpints a răspuns:

AL muzicuță nu-i greu, nu trebuie să ai cine știe ce calități. Da, e nevoie de exercițiu, dar nu ca la alte instrumente mai complexe.
Mi-am luat și eu una acum vreo 3 ani. E destul de ușor să cânți după ureche, că nu are prea multe note.
În câteva dupamieze plicticoase înveți chestiile elementare și poți să cânți cântece cap-coadă.

| MetallZuZ a răspuns:

Pai, trebuie sa ai si putina ureche muzicala ca sa nu faci acolo un amestec de sunete. Eu de exemplu acum sunt in Spania si la ora de muzica ne invata sa cantam la diferite instrumente...si sa ne "dezvoltam" urechea muzicala. Eu de exemplu nu prea ma pricepeam, dar acum stiu sa cant la chitara, flaut, pian, xilofon si un fel de toba dar nu stiu cum se traduce in romana. In concluzie daca ai vointa iti poti dezvolta urechea muzicala. Poti incerca la muzicuta incercarea nu strica. Bafta!