| bogdan72 a întrebat:

Putin ajutor de la cei care se pricep la cantat. Cum pot sa cant "in tune"? Adica, daca am in casca un instrument care canta exact acelasi lucru pe care trebuie si eu sa il cant (vocal) pot sa ma ghidez foarte usor si sa imi dau seama daca sunt pe "pitch" sau nu. Problema apare cand trebuie sa ma ghidez dupa o chitara (spre exemplu) care canta niste acorduri. De obicei acordurile sunt mult mai joase decat ce am eu de cantat (power chords de fapt) si pot sa fiu si la cateva tonuri distanta si nu imi dau seama. Vreau sa ma corectez. Ce as putea sa fac in aceasta privinta?

Răspuns Câştigător
| Bellatores a răspuns:

Dupa cum am inteles de la tine tu canti vocal, ti-ar fi mult mai usor daca ai avea o orga (spre exemplu) atunci mergand pe tonalitati si dandu-ti seama pe ce nota te afli tu si pe ce nota se afla propriu zisa chitara. Daca vrei pur si simplu ar fi mai usor cu negativ care se poate gasi usor pe net...Eu cant la orgatongue.Mult succes!

| bogdan72 explică (pentru Bellatores):

Sunt chitarist si vocalist intr-o trupa. Imi dau seama cand cant bine (si prin urmare si cand nu), dar cand nu o fac nu reusesc sa ma corectez. Inteleg ce spui tu, cred ca o sa incerc sa fac asta pe chitara (tot instrument e si asta). Multumesc de raspuns!

| Bellatores a răspuns (pentru bogdan72):

Mi-a facut placere!tongue