| andreigustaviol a întrebat:

Salut, am aproape 18 ani si as vrea sa devin DJ. Da, poate suna penibl, dar poate nu. Simt ca imi doresc asta, ma uit pe Youtube, merg in cluburi special pentru a urmari asta, dar nu am ureche muzicala si nici aparatura. Ma puteti ajuta cu niste sfaturi? Inafara sa dau o caruta de bani pentru o scoala specializata.

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Îți iei aparatura, dacă nu încerci cum vrei sa înveți? Sau ai putea sa găsești un DJ și sa stai pe lângă el, sa va împrieteniți, așa vezi și tu cum se face.

| CosminCD a răspuns:

Hmm...e mai greu dacă nu ai ceva ureche muzicală. Poți totuși să te dezvolți în a fii creativ - sunt programe în care poți creea muzică. Încearcă, fă-ți un canal de Youtube, fii cât se poate de creativ și fă melodii originale. Succes!

| RobertM16 a răspuns:

S-o luam cu inceputul:
-A fi DJ, nu inseamna a combina 2 piese sau a le suprapune, eventual aruncat cate un efect pe ele.Inseamna in primul si primul rand transmiterea unei stari catre public.Aici ai nevoie sa fii cel mai bun,la transmis o stare prin muzica pe care o pui(indiferent pe ce gen te axezi).

-Al doilea lucru,pentru a mixa muzica,ai nevoie la inceput de intelegerea suprapunerii pieselor,creearea unui playlist pe care sa-l mixezi si ascultarea de foarte FOARTE multa muzica de toate genurile.
-Dupa ce ai facut toate astea,inveti de pe tutoriale/alte surse ce inseamna Fade-uri,efectele,beat,bpm,pitch, si toate cuvintele din limbajul unui DJ.
-Apoi, cu un minim de investitie, iti cumperi o consola simpla, cu o placa de sunet integrata ca sa-ti poti conecta castile care vine si cu un program de tip Traktor/Virtual DJ/etc la pachet, si incepi sa misti butoanele.Asta va dura mult si bine, daca ajungi sa intelegi aceste concepte, mai departe nu vei mai avea nevoie de sfaturi de genul asta.