| EusebiuMartinescu a întrebat:

Salut, am o problema, as dori sa imi cumpar o doza Gibson 500t, imi place cum suna si e ok.Chitara mea e un fake les paul, si vreau sa o fac sa sune ok.Problema e ca doza are 4 conectori si nu stiu cum sa o leg la chitara.Am cautat pe Youtube un tutorial de la seymour duncan dar acolo te previne ca, culoarea cablurilor difera de la companie la companie.Cei care aveti experienta cu dozele, ajutatima.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Thunderstruck a răspuns:

Seymour Duncan Jb&jazz (e set de doze, Jb in bridge, jazz in necK), se potrivesc ca o manusa pentru LP, si merg super pe jazz-blues-rock-hard rock si pe mare parte din heavy/thrash metal. Mai greu cu metalele grele, dar nu imposibil, Dave Mustaine de la megadeth le foloseste, ca dovada ca nu e imposibil sa scoti tonuri de metal foarte bune.

2 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

In primul rand, o chitara de 2 lei cu doze de 500 lei, n-o sa sune in niciun caz ca un gibson LP, lasand asta la o parte, nu stiu de ce cumperi o doza gibson 500t, gibson sunt renumiti pentru les paul-ul lor, pentru lucrarile foarte bine realizate, finish-urile extraordinare, dar in niciun caz pentru doze. Dozele gibson nici nu exceleaza, nici nu sunt proaste, sunt niste doze medii, dar desigur, foarte scumpe, scrie gibson pe ele doar. Mai e o problema, probabil esti incepator, deci o sa te arunci direeeect in site-urile romanesti unde gasesti o doza de-asta la 500 de lei, cand pe ebay gasesti la 60-75$, asta insemnand sub jumatate de pret (nu stiu sigur la cat e in Romania, dar ma astept lejer peste 350 lei). Ai aici o poza in care sunt aratate toate culorile si ce reprezinta pentru majoritatea firmelor importante de doze. http://www.musiker-board.de/......hart-1.jpg

| EusebiuMartinescu explică (pentru Thunderstruck):

Recomanda-mi ceva in gen.Si stiu ca nu o sa sune ca un Lp original, da nici rau nu o saune.

| Thunderstruck a răspuns (pentru EusebiuMartinescu):

Seymour Duncan Jb&jazz (e set de doze, Jb in bridge, jazz in necK), se potrivesc ca o manusa pentru LP, si merg super pe jazz-blues-rock-hard rock si pe mare parte din heavy/thrash metal. Mai greu cu metalele grele, dar nu imposibil, Dave Mustaine de la megadeth le foloseste, ca dovada ca nu e imposibil sa scoti tonuri de metal foarte bune.