| Crisis a întrebat:

Azi mi s-a intamplat ceva ce nu credeam ca mi se va intampla niciodata, cel putin nu mie. Nu credeam ca am ajuns chiar asa, ca si colectiv, noi, romanii. De fapt nici nu e vorba de romani. E o poveste mai lunga ce nu prea poate fii incadrata in categoria "muzica", dar va rog s-o cititi, iar dupa voi explica de ce am pus intrebarea la aceasta categorie.
Mi s-au terminat pastilele de gastrita iar acum vreo 30 de minute, pe la 6 jumate, m-am dus in cealalta parte a orasului sa iau [singura farmacie care vinde medicamentele respective]. Am mers pe jos, m-am minunat si in acelasi timp socat si enervant. In drum spre farmacie nimic special, dar cand am ajuns acolo ce sa vezi, puradei la semafor si-n coltul strazii inca un cersetor rrom. Ma duc la farmacie, vad ca e inchis, injur in gand si ma duc la semafor. Unul dintre puradei alerga printre masini si enerva oamenii din masini, probabil le cerea bani. Bun, alearga, alea alea, vine la mine si-mi trage o flegma direct pe mana dreapta. Eu mai nervoasa din fire nici n-am gandit si i-am trosnit o palma [detest, ca sa nu zic urasc, tiganii]. Se ridica mosu' din coltul strazii vazand ce am indraznit sa fac, alearga spre mine cu mutra lui calcata de tren si scoate nu stiu ce din buzunarul de la geaca. Raman o clipa cu gura cascata, fara sa stiu ce vrea ala sa faca si incep sa fug. Am fugit vreo 50 de metri pana s-a oprit bosorogu'. Bun. Chestia asta se intampla in centru, pe partea cealalta o masina de politie din care se auzeau manele. Nici n-au scos politistii capu' pe geam sa vada ce s-a intamplat.
Bun pana aici. Ma duc eu ofticata spre casa, la jumatea drumului aveam o strada de traversat, dupa sa merg prin piata. Un rrom si o tiganca trec si ei strada in sens opus, "masculul" se apropie de mine la un metru si-mi ragaie in fata. O ia pe sotie-sa de mana si-si continua drumul, strigand "eu sunt sefu' la dusmani". Bun si aici, merg mai departe si mai nervoasa, trec niste machomeni dati cu 10 kile de gel pe par pe langa mine. Unul: "Ce faci pisi?batting eyelashes" si-mi trage o palma pe cur. Incep sa-l injur, un politist gras sesizeaza si vine la mine. Imi zice sa nu mai tip pe strada, iar pe aia i-a lasat in pace. Ajung acasa.
Cred ca v-ati dat seama, daca ati citit tot, de ce am pus asta la "muzica", e vorba despre manele, rromi, manelisti, prosti, imbecili, needucati. Plus ca aici, pe categoria asta, cunosc mai multa lume.
Va intreb... de fapt, nu stiu nici ce sa intreb. Ce e de facut cu aceste specimene? Oricat mi-ar surade ideea impuscarii, nu e o solutie. Pur si simplu, ce sa fac eu, o fata de nici 15 ani, cand vad lucrurile astea? Sau ce sa faca orice om cand e pus intr-o astfel de situatie?
P. S.: Imi cer scuze ca am scris atat si v-am rapit timpul. Astept raspunsuri.
P.S.2: Eu scrisesem altceva in locul cuvantului "rrom", dar s-a schimbat singur.laughing Oricum, povestea e adevarata.

24 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Crisis,asa e Romania si nu putem face (aproape) nimic sa o schimbam.Nu sta la latitudinea noastra,decat daca se ridica un erou dintre oamenii simplii, incepe sa-i arda pe rug pe toti boratii astia de rromi, care nu merita nimic.Sunt pur si simplu mai mult decat paria,sunt niste specimene pentru care se merita sa platesti bilet sa le vezi toata familia spanzurata si femeile din natia lor violate de puscariasi(scuze ca m-am incins,dar urasc natia asta mai tare ca pe evrei).

Nu cred ca pot intra si manelele in ecuatie,cunosc destule persoane care mai asculta si manele si totusi, au cei sapte ani de acasa si sunt classy-guys in adevaratul sens al cuvantului, n-am nicio problema cu ei.PROBLEMA,aici,romani e ca nu va treziti dracului odata; iar aici ma refer la noi toti,indiferent de varsta, salariu, mediu social etc.Nu este nicio speranta pentru tara asta,din pacate,oricat ne-am dori noi s-o schimbam; e prea imbibata in prostie si promovarea acesteia si cocalarism in forma pura.

In legatura cu aceste specimene de care zici tu,exista o singura solutie, care poarta ori numele Auschwitz ori numele Bergen-Belsen(au fost lagare ale nazistilor).Asa este societatea si nu prea poti face nimic ce s-o schimbe, la varsta ta.Tu chiar nu ar trebui sa dai importanta gesturilor cum ar fi cele cu ''macho-manii''. Insa la faza cu puradelul cred ca ar fi trebuit sa-l bati pana sa-i iasa matele din burta si sa fie imprastiate pe tot trotuarul.Pot sa fie si kinderi de 6 ani, tot spurcati raman si trebuie abuzati in cel mai sadic mod.Eu propun sa-i facem sclavii nostri,si sa-i tratam ca pe animale.

La al doilea punct, cred ca tu ar trebui sa ignori aceste comportamente, care nu dau dovada de altceva decat de o proasta crestere crasa si o prostie in sange pe masura.Cred ca ar trebui sa suni la politie,dar din ce zici tu, in orasul tau, politia e pe felie cu prostia.Am zis mai sus, cred ca ar trebui reinviata Legiunea(presupun ca stii la ce Legiune ma refer), iar legionarii sa umble in grupuri de 5-10 pe strazi, asemenea tiganilor, numai ca ei ar trebui sa faca ceea ce trebuie si anume sa-i snopeasca in bataie pe cei care isi bat joc de ceilalti.Pe animal nu-l poti trata decat cu un comportament ajuns la nivelul lui.Sau,daca ai cunostinte dispuse,poti sa iti faci legea singura,pentru ca asta este cea mai buna solutie.

P.S.:Nu ne-ai rapit timpul.Mi-a facut placere sa citesc acest caz, si stiam dinainte de tine ca esti altfel decat retardatii din ziua de azi, majoritari(ca doar n-ai fi pitipoanca cand asculti Dimmuwinking ).E bine ca ai apelat aici.

P.P.S: Inca astept cu nerabdare clipa cand de pe mainile mele va curge siroaie sange de rrom borat.Si nu sunt prea dur; natia asta trebuie starpita prin Razboi Civil.

Heil Hitler!

| Dumnezău a răspuns:

@angus: De ce sa plecam noi, cand putem sa-i omoram pe toti, pana la ultimul? Ar trebui sa fim batuti in cap ca sa plecam. straight face

| DreamingAloud a răspuns:

E strigator la cer cu tot ce se intampla in ziua si nu numai cu tiganii, dar si cu totii oameni care le-a adoptat caracterul, in orice caz acolo unde locuiesc nu este asa de rau incat sa incepi sa te temi ca la fiecare colt te poate ataca cineva dar in schimb ma omoara vocabularul lor... Intr-o zi ma duc la magazin. Pe drum ma intalnesc cu o colega, era pe afara cu o tigancusa, vecina ei. Stau de vorba putin cu ea si intre timp apare sora fetei cu care era prietena mea si se adreseaza catre ele: ''Ce faceti fa?''. Era cu ''sotul'' ei, ea avand doar 14 ani si incepe sa-l injure fara motiv (din cate am vazut nu-i facuse nimic). Acum sincer vorbind mi s-a luat de ei ca de mere acre, in special de cei care se cred ''smecheri''. Pe zi ce trece se inmultesc vazand cu ochii. Bineintels nu am nimic cu oamenii care muncesc cinstit, fie ei tiganii, dar majoritatea cersesc prin gari, cand au acasa palate.

| FucktheSystem a răspuns:

Mda, știu prin ce treci. Cred că nu există o zi când să merg singură pe stradă fără să mă fluiere cineva, să comenteze un muncitor de pe vreo schelă, să mă strige un cocalar pisi și tot așa. De fapt ce zic și când sunt cu cineva pe stradă comentează, mai ales noaptea când mă apucă plimbatul.Chiar weekend-ul trecut, pe la vreo 12-1 eram pe la Primărie, cred că cel puțin 15 cocalari s-au luat de mine. Pur și simplu treceau pe lângă mine și găseau ceva de comentat ( Ce caut la ora aia pe afară, de ce sunt îmbracată așa de subțire, câți ani am, fluierături, unu m-a făcut satanistă că ascultam Megadeth prin Expo, aia pe la vreo 2 când deja credeam că nu mai dau de nimeni pe acolo, asta fiind și motivul pentru acre ascultam tare, că nu obișnuiec să stresez lumea cu muzica mea).
Am impresia că noi avem norocul să trăim într-un oraș populat 90% de cocalari, care din păcate nici noaptea sau dimineața devreme n-au somn...

| TheDarkEmpire a răspuns:

Hmmm, vazand dimensiunea povestii stiam ca este ceva de raulaughing, insa nici chiar asa.Nici politia nu se mai baga!? Nimeni! Plin de rromi in centru'? Nu stiu in ce oras stai, insa nu am mai intalnit problema asta.Nu mai poti sa iesi din casa din cauza unor specimene de eprubeta.Te dore ***...
Chestia asta " trec niste machomeni dati cu 10 kile de gel pe par pe langa mine. Unul: "Ce faci pisi?" si-mi trage o palma pe cur[...]" mi se pare inacceptabila.Sincer, da' mi-ar fi o rusine sa fac asta; in special daca nu cunosc bine persoana.Stiu bine si ca manelistii nu au respect pentru femei si le considera doar un lucru, un obiect.
Ce este de facut? Practic nimic cu imbecilii.Armament la indemana laughing e o varianta. Tara fiind condusa de un imbecil, toti care l-au ales se aseamana lui.Variantele propuse de Jelli suna bine.
*Si eu am probleme, in special cu parul lung si cu barba uneori laughing
Par lung = satanist si roacar in Romania

| Bogdanux a răspuns:

Wow, nasol pentru tine sa-ti faci atatia draci pentru niste maimute.Dar tine minte un lucru: traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.De ce? Suntem una dintre cele mai infecte tari din Europa, si asta datorita rromilor.

Cel mai bine este sa-i ignori si sa-ti vezi mai departe de drum, pana la o limita.Citind intamplarea ta, observ ca s-a cam trecut limita.Mai vad ca Jelli a spus cateva alternative, unele bune, altele nu prea, acum totul se rezuma la hotarirea ta.

@angus35
De ce sa plecam de pe pamantul nostru? Cea mai buna solutie e sa punem la punct toate ciorile, fie asta prin metode ortodoxe sau neortodoxe.

Culmea, acum voi pleca si eu pana la un magazin de electronice care se afla in cealalta parte a orasului.Acum sa vedem daca mie mi se intampla ceva. laughing

| Crisis explică:

@Jelli, eram destul de normal imbracata, fata de cum ma imbrac eu de obicei, adica blugi, niste tenisi d-astia gen basketi... ce-i drept aveam tricou' cu Behemoth pe mine, dar peste aveam un hanorac... si pentagrama cu Dimmu la gat, dar n-o vede nici dracu. laughing
Eh, ar merge chestia cu anuntatul unui prieten, am destule cunostinte, dar nu pot sa-l sun pe X sa-i spun "ba, vino cu mine pana la farmacie sa-mi iau pastile". thinking

| Crisis explică:

@иeмaиנa, asta e intrebarea, putem intr-adevar sa-i omoram?

| 985436982 a răspuns:

Intotdeauna cand trec pe langa rromi au ceva de comentat sau asa. straight face
Tara asta nu se mai numeste Romania, ci Rromânica. straight face

| LadyInBlack a răspuns:

Stiu prin ce treci. Si daca tot ai deschis subiectul vreau si eu sa iti povestesc ziua mea de azi si imi pare rau daca o sa plictisesc dar simt nevoia.hee hee
Astazi ma plimbam impreuna cu 2 prietene, una dintre ele era si cu patrupedul dupa ea. laughing Desigur nefiind dresat cand a dat de civilizatie alerga pe toata strada asa ca mi l-a dat mie (ma inteleg foarte bine cu acel catel). Eu si Ozzy (catelul) eram cam cu 3 metrii in fata prietenelor mele, buuun. Din spate vine o masina a carei geamuri bubuiau de la bass'ul unei melodii (tnx God ca nu era manea), in ea desigur doi maimutoi care iesisera la "agatat" (praful de pe strada cred). Tipul de la volan cand ajunge aproape de mine incetineste dupa care coboara gemul pentru. a-mi comunica. Ma intreaba daca patrupedul imi apartine si ii raspund ca nu, acesta crezand ca il mint insista cu aceeasi intrebare eu spunandu-i de fiecare data ca nu este al meu cainele, asta era si adevarul, una din prietenele mele a spus in gluma ca este al vecinei, maimutoiul punand bot infuriat apasa acceleratia si striga catre noi "Salbatice frateee!"...Acum stau si ma gandesc ce a fost atat de salbatic la mine prin faptul ca i-am spus un adevar? S-a enervat pentru. ca nu i-a tinut oare faza cu "Ce catel dragut, dar stapana e si mai si", " Al tau e catelul? Imi dai si mie numarul tau de telefon?" etc?

Dupa incidentul cu cei doi infocati decidem sa mergem prin parc unde dam de niste puradei ce se scaldau in fantana arteziana. Unul dintre ei iese si vine la noi si ne uda, ok, am inteles ca nu a avut cine sa il maniereze etc. Asa ca am plecat si din parc si ne-am duc pe un deal langa un fost izvor. E singurul loc linistit din oras unde ma simt oarecum in siguranta.

Asadar scuze din nou ca m-am intins si stai linistita pentru. ca nu ne-ai rapit deloc timpul. Strazile Romaniei sunt pline de astfel de "oameni", cel mai bine e sa nu le dai atentie pentru. ca si daca mai este cineva pe strada si ala sare la tine cu un cutit nimeni nu se baga, nici macar politia, mai ales daca te vad imbracata ca o "satanista"(tot ce nu e mulat si viu colorat e Anti-Dumnezeu laughing ). E bine sa iti vezi de drum si sa nu te cobori la nivelul lor pentru. ca este atat de jos incat s-ar putea sa obosesti. Incearca sa iesi cu inca 2-3 persoane si in grup sa fie si un baiat mai bazat. laughing

| perfectlygood a răspuns:

Nu ne-ai rapit timpul...intr-adevar,e greu sa rezisti la astfel de persoane.Rromii in general au o reputatie proasta,cu toate ca nu toti sunt asa,romanii numai zic. Teoretic nu poti sa faci nimic. Poti incerca cand o sa fii mai mare sa schimbi cate ceva,asta in cazul in care ajungi o persoana foarte importanta, dar asa cum o profesoara foarte buna ne-a spus la clasa:"Daca vreti sa aveti o viata mai buna, plecati din tara.In Romania nu sunt perspective."

| anonim_4396 a răspuns (pentru perfectlygood):

Aaaa,da..scuze HEIL HITLER!

| LolNope a răspuns:

Sincer,eu cred ca Politia nu are ce le face.

Mie mi s-a intamplat sa merg sa iau pastle pentru tatal meu de la Farmacie.Langa era o taraba cu inghetata Betty Ice.Mi-am luat una,ar gloata de bastarzi de pe langa toti cu"Da-mi si mie un leu, ia-mi si mie inghetata".Eu eram pe role, si o tiganca cam de clasa a 4 a imi ia inghetata si o ia la goana prin iarba.Eu,cum sunt dislexica si foarte emotiva, m-am enervat si am inceput sa plang atat de tare cand m-am indepartat cam la 100 de metri de taraba incat l-am sunat pe fratele meu(mai mare cu 15 ani decat mine, de 30 de ani),care a venit cu masina, eu i-am aratat care e tiganca, a luat 50 de bani de momeala si cand a prins-o,i-a dat o bataie de aia plangea ca din gura de sarpe,isi cerea scuze, iar dupa aceea au venit doua specimene ca si cele care ti-au zis pisi, si le-a dat si alora cateva.Asta s-a intamplat acum 2 ani,fratele meu nu a patit nimic,ei nu se duc la politie,ca le mai trag si aia o mama de bataie.

Sfatul meu este sa faci ceea ce fac eu acum:parintii mi-au luat un spray paralizant,pe care il port cu mine constant(deoarece in orasul meu sunt mai multi rromi pe metru patrat ca-n India), si un aparat cu electrosocuri, pe care il port doar cand ies seara din casa.Sunt mici, incap si intr-un buzunar si foarte folositoare.Pe o vara de-a mea, un spray paralizant si un picior la "locul sensibil" au salvat-o de la un viol.

| username_5501 a răspuns:

Io zic ca ar trebui sa facem o petitie sa il reinviem pe maresalul Antonescu.Sa faca o curatenie generala. Daca s-ar putea ce bine ar fi.Dar asta e Romania.Nu putem face decat sa speram.Ar trebui sa scoatem tupeul asta al tiganilor din cap.Ca numa tupeu si lenea e de ei.

| Plague a răspuns:

Sincer.urat. Eu sa patesc asta ii bateam pana la sange. Sunt pasnic in general, dar nesimtirea combinata cu rautate si prostie nu o iert. Oricum, avand in vedere ca esti fata, nu e indicat...un spray paralizant, sau cu piper - pentru ochi ajunge happy. Oamenii de genul...incultii, tampitii, manelistii, tiganii increzuti si prosti chiar strica tara asta frumoasa. Pacat straight face

assiris
| assiris a răspuns:

Cea mai bună solutie este ca la alegerile ce vin, dacă vor fi tot ăștia pe liste să nu mergem în masă la vot, până ce nu vor apare oameni de încredere. Cine are drept de vot. Cine nu să convingă cât mai multă lume să facă la fel. Să vadă cei care au dus țara de râpă că nu mai ține, că legea trebuie dată, respectată și aplicată pentru toti la fel. Soluția cu plecatul nu este... o soluție. Unde să mergeți? Într-o altă țară în care voi veți fi priviți ca niște țigani? Căci aceasta este faima pe care ne-au făcut-o aceste "specimene" care au profitat de libertatea de a ne "spurca" țara peste tot în lume si dacă vrei să faci ceva pentru a curma această situație țipă peste tot că sunt discriminați.
Trebuie să facem front comun să curățăm țara de lichele și curățenia trebuie începută de sus și nu de jos cum ne indică "elitele" politico-inculte.

| ioana100 a răspuns:

Woww,in ce tara traim,nu prea avem ce face,oameni needucati, imi pare rau ca ai trecut prin asa ceva...sad
solutia ar fi ca sa-i educe pe toti, pacat ca nu se poate si nu se implica nimeni...

Răspuns utilizator avertizat
| express11 a răspuns:

Eu ii bat! tare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era o vorba:"piele rea si rapanoasa ori o bate ori o lasa."Asta inseamna ca ii bati, nu-i bati ei tot cu lucrurile astea se ocupa.Asa sunt "educati", indoctrinati. Cea mai buna solutie e sa plecam din Romania daca putem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îmi pare rău pentru tine. Stai calmă că am citit interesată. În schimb nu știu ce să spun în privința alegerii categoriei, deoarece pot fi și maneliști de treabă. Eu cunosc o fată, țigancă bineînțeles, dar are numai note de 9 și 10, merge la olimpiade și se poartă mai frumos decât mine cu lumea. Ascultă manele deoarece e săracă, nu are de unde să aibă acces la ceva de calitate, părinții ei fiind sub orice critică.

Eh, acum scuze că am fost off-topic.
Să-ți răspund: Cum erai îmbrăcată în primul rând? Probabil au judecat așa că ești o "maimuta roacharitza satanizta imputita". Ei consideră că rockerii sunt inferiori și că își pot bate joc de ei. Oameni limitați cu o cultură vai mama lor.

Din păcate nu ai ce să le faci. Deși eu sunt contra violenței, această rasă (exclus excepțiile) pot asculta doar de bătaie. Legea nu are ce să le facă dacă zici că acei polițiști erau la fel, eventual schimbă sediul poliției. Dar mai bine nu, deoarece sunt ai naibii și te pot urmări, astfel încât să dai în alte belele.

Tot ce poți face este - să îi iei la bătaie
- să te plângi unui prieten, să-l rogi să te ajute să nu fii singură
- să ocolești strada. Dă-le naibii de cumpărături, la cât de nespălați sunt te pot infecta cu saliva lor
- fugi și anunță-ți părinții. Arată-le flegma și ma rog.
Multă baftă în situații de genul ăsta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eh, Crisis. Era o vorbă: prietenul la nevoie se cunoaște happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voi ati scapat usor...Sa va spun ce am patit eu. eram cu un prieten in parc.au venit 2 tigani.mi-au zis:"Da-mi ma si mie bicicleta o tura da-te dracu"
le-am spus ca nu si au inceput sa ma bata si sa ma scuipe.eu baiat de 12 ani.ce sa fac. Aveam de ales: Sa ma usureze de bicicleta de 10 milioane sau sa-mi sparga muflexu..asa ca si acum am fata numai sange.aceasta rasa trebuie exterminata din intreaba galaxie! Daca ar mai trai Hitler ne-am SPala cu ei la CUr****Va rog adaugati-mi id-ul ghergulescu_andrei99@yahoo.com pentru a comunica.