| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de Mika? Va place? Imi puteti spune ceva nou despre el? Si, apropo, ati fost la concertul sau din Mamaia? Deeutza

4 răspunsuri:
| SuperNovaaaaa a răspuns:

Da:X:X:X:X am fost la concertul lui de la mamaia.M-am dus special pentru el la constanta(eu sunt din ostrov)si a incercat sa vorbeaasca putin romaneste pe la sfarsitul concertului:X:X:X

| Gabii_2437 a răspuns:

Hey
si mie imi place mica inca de cand am auzit mel lui: WE ARE GOLDEN :X:X
uite cateva date despre el:

Mika s-a nascut in 18 august 1983. Numele sau real este Mica Penniman, dar anumite surse sustin ca numele sau complet ar fi Michael Holbrook Penniman. Este originar din Beirut, Liban, dar s-a stabilit la Londra.
Mika are patru frati, mama sa este libaneza, tatal sau american. A fost nevoit sa se stabileasca la Paris cu intreaga familie din cauza razboiului din tara natala. Se muta la Londra la varsta de 9 ani. Din cauza dislexiei si batailor de la scoala, acesta uita sa scrie si sa citeasca in franceza, asa ca este retras de mama lui timp de sase luni, perioada in care incepe sa studieze muzica. Din cauza dislexiei, Mika nu poate nici in prezent sa citeasca notele muzicale, asa ca a fost nevoit sa invete sa cante la pian dupa ureche.

A studiat la Lycée Français Charles de Gaulle, Westminster School si la Colegiul Regal de Muzica. Va parasi aceasta institutie pentru a inregistra discul sau de debut.
Mika a luat lectii de la o profesoara de opera rusa (Alla Ardakov). A cantat la Royal Opera House, a scris muzica pentru British Airways si un jingle pentru Orbit Chewing Gum. Vocea lui acopera nu mai putin de trei octave si jumatate.
In luna ianuarie a anului 2007 a iesit pe primul loc in sondajul BBC News intitlulat Sound of 2007.
Primul sau single s-a difuzat pe BBC Radio One in Regatul Unit si a fost declarat cantecul saptamanii. Piesa se numea "Relax, Take It Easy" si a fost disponibila pentru download. Tot online a aparut si Extended Play-ul The Dodgy Holiday EP.
Casa de discuri Universal a lansat online single-ul "Grace Kelly" la inceputul lui 2007, iar cantecul a ajuns pe primul loc in clasamentul single-urilor din Marea Britanie in a doua jumatate a lunii ianuarie.

LA inceputul lui februarie 2007 iesea pe piata discul de debut Mika - Life in Cartoon Motion. Artistul a fost comparat cu nume mari precum Freddie Mercury, Scissor Sisters, Elton John, Robbie Williams sau David Bowie.
Mika a ajuns sa cante si in emisiunea lui Jay Leno - The Tonight Show, pe 26 martie 2007. Trupa sa ii are in componenta pe Martin Waugh (chitara, backing vocals), Michael Choi (bass, backing vocals), Vinnie Potestivo, Cherisse Osei (drums) and Luke Juby (keyboards, chitara, backing vocals).

Gratie vocii sale impresionante, Mika e comparat uneori cu Freddie Mercury si George Michael.
Coperta primului disc Mika Life in Cartoon Motion a fost realizata de Mika si de sora lui mai mare, Yasmine, artista care foloseste pseudonimul Dawack.Anul trecut desenele lor au fost expuse intr-o galerie din Londra.

sper ca te-am ajutat >big grin

| lalalalalalalalalalalaaa a răspuns:

Ce sa iti spun despre Mika? Il ador!:x
Stie sa faca atmosfera, si da, am fost la concertul lui din Romania! A fost incredibil, stie sa comunica cu publicul si are el ceva special!:x
http://www.youtube.com/watch?v=Mcu7RRARW9g
Concertul asta a fost super mega ultra super!:x Iar cand fata aia a spus "we are not who you think we are"! a fost mom culimnant!:x
Din pacate nu mai am noutati.:(

| ana99girl a răspuns:

A fost super concertul lui, sunt cel mai mare fan ii stiu toate melodiile: We are golden
preferata mea kick ass
rain
Grace Kelly
Lollipop
relax, take it easy
Big girl (You are beautiful)
One foot boy
By the time
Touches you
Good Gone Girl
Blue Eyes
I see you
Dr. John
Blame It on the girls
Lover Boy
Pick up of the floor
Toy Boy