| stanicasilviu a întrebat:

Imi poate explica si mie cineva o ciupitura pentru chitara. La o melodie usoara. Sau macar o altfel de bataie, dar nu cea de baza. Plus acorduri. Funda desigur!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aici trebuie să ajungi: http://forums.rgc.ro/

Până atunci:
- la mâna dreaptă: notăm degetele începând cu degetul mare spre cel mic: 1, 2, 3, 4, 5
- notăm și corzile pentru ușurință începând cu cea mai subțire: E (Mi), B (Si), G (Sol), D (Re), A (La), E (Mi)
- o secvență simplă de acorduri care sună bine: Am (La minor), Dm (Re minor), E (Mi major)

Câteva precizări (folosind notațiile de mai sus), înainte de un exercițiu concret: Degetul 1 îl folosești pentru corzile E, A, D (cele mai groase corzi), degetul 2 pentru G, 3 pentru B, 4 pentru E (coarda subțire). Degetul 5 nu prea-l folosești la ciupit.

Exercițiu 1:
Am Dm Am Dm Am E - fiecare acord îl ții o măsură de 6/8, adică pentru fiecare acord vei avea o secvență de 6 „ciupituri" astfel: folosind degetele în ordinea: 1 2 3 4 3 2... pentru acordul Am degetul 1 va ciupi coarda A, pentru Dm coarda D și pentru E coarda E - în rest fiecare deget cu coarda lui. :)

Cred că mai ușor e dacă vezi. Caută „fingerpicking guitar" pe YouTube.