| Dragos010 a întrebat:

Salut
Imi puteti spune care a fost imnul de dinaintea imnului Desteapta-te romane. Macar a existat unul?

2 răspunsuri:
| Luca2510 a răspuns:

Eu stiam ca inainte, pe vremea comunismului, imnul tarii noastre era Trei Culori Cunosc Pe Lume

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Evident ca a existat altul, ai invatat la istorie despre asta inca din clasa a treia sau a patra.
Romania a avut sase imnuri pana la actualul: imnul fara versuri din vremea lui Cuza (numit de compozitor Marș triumfal și primirea steagului și a Măriei Sale Prințul Domnitor), apoi Imnul regal din timpul regalitatii, apoi imnul Republicii Populare (se numea Zdrobite catuse), apoi un nou imn impus prin perioada stalinista (Te slavim, Romanie), apoi un imn pe muzica lui Ciprian Porumbescu (se numea Pe-al nostru steag e scris unire si este acum imnul Albaniei), apoi, din 1977 imnul Trei culori cunos pe lume. Doar din 1989 avem actualul imn.