| Annemariex3 a întrebat:

Tocmai ce mi-am luat o chitara clasica (hora reghin). Odata cu ea am cumparat si un clip-on tuner si dupa ce o acordez nu trec nici 5 minute si hopa e dezacordata si nu stiu de ce. Astept un raspuns serios de la un cunoscator.

1 răspuns:
| Axelrunda a răspuns:

Salut, eu cant la chitara de 5 ani. In primul rand trebuie sa spun ca chitariile de la hora reghin sunt oribile manufacturate. Sper ca nu ai dat prea mult pe ea, daca da, incearca sa o inapoiezi.
In caz ca firma chitarii nu are nicio vina ar putea fi urmatoarele cauze: 1. Chitara este noua, las-o un pic sa se acomodeze cu umiditatea din camera. La chitari in general nu le plac aerul inchis, mereu se dezacordeaza. Incearca sa aerisesti regulat, sa fie aer proaspat. 2. Fii sigura ca chitara este acordata cum trebuie, ia-ti de pe app store aplicatie pentru telefon sau tableta pe nume : guitartuna, are ca poza o pana verde. si acordeaza cu standardul de acolo. 3. Cum am spus si in 1 poate are greseli de fabricatie, poate pinii care tin coarda la capul chitarei nu rezist presiunii. si asta este din fabrica un defect. Iti recomand sa iti iei o alta chitara clasisa, ia-ti ceva in jur de 3 milioane sau mai mult. alea sunt bune.