| Zippy a întrebat:

Aceasta intrebare e adresata rockerilor\m/
Difera mult chitara acustica fata de cea electrica? Adica difera acordurile? Am auzit ca e mult mai usor de cantat la ea.

Răspuns Câştigător
| MariusFurduescu a răspuns:

Salut, Cele doua chitare "functioneaza" la fel. In cazul in care sunt acordate la fel (eadgbe) notele pe griff sunt aceleasi, adica apesi pe pozitia 1 pe Mi gros ai Fa s.a.m.d. rezulta ca acordurile sunt aceleasi. Diferentele dintre cele doua sunt de sunet, de modul in care se realizeaza rezonanta si de tensiune a corzilor (ceea ce face ca la electrica sa poti canta mai usor). Mult spor, Marius Furduescu www.the-guitar.ro

1 răspuns:
| ForeverRock a răspuns:

Mai uite ce zc eu:chitara acustica este mai mult ca perfecta pentru folk, rock acustic si country pentru ca are griful mai subtire si garda corzilor joasa iar cea acustica folosita in muzica actuala pentru ca ea poate fi conectata la un asa numit procesor care'i modifica sunetul...Acu tu alegi ce vrei sa-ti iei dar chitara acustica costa mai mult,e mai scumpa dar e si mai buna adica poti aduce cu un procesor sunetul la metal, jazz, overdrive si mai multe! Sper ca ti'am fost de foloswinking