| Zippy a întrebat:

Aceasta intrebare e adresata rockerilor\m/

Difera mult chitara acustica fata de cea electrica? Adica difera acordurile? Am auzit ca e mult mai usor de cantat la ea.

Răspuns Câştigător
| MariusFurduescu a răspuns:

Salut, Cele doua chitare "functioneaza" la fel. In cazul in care sunt acordate la fel (eadgbe) notele pe griff sunt aceleasi, adica apesi pe pozitia 1 pe Mi gros ai Fa s.a.m.d. rezulta ca acordurile sunt aceleasi. Diferentele dintre cele doua sunt de sunet, de modul in care se realizeaza rezonanta si de tensiune a corzilor (ceea ce face ca la electrica sa poti canta mai usor). Mult spor, Marius Furduescu www.the-guitar.ro

4 răspunsuri:
| 985436982 a răspuns:

E mai usor de cantat la chitara electrica din cauza corzilor. Si da, difera mult. Chitara acustica e mai mare, are gaura aia suna mult mai altfel si are corzile mai groase.

| 985436982 a răspuns:

@SilviaBlur Nu imi venea in minte numele si na. de aia am zis 'gaura aia' laughing

| Dianaaa1997 a răspuns:

Da. La chitara acustica e ceva mai greu de cantat, din cauza distantei corzilor, la electrica o poti regla. Este foarte greu sa canti pe electrica, ma refer la tehnici specifice si din astea, asta daca vrei sa faci calumea. La acustica nu e dificil, faza e pana te obisnuiesti cu grifful.

| SilviaBlur a răspuns:

Lol. "gaura aia mare" de care s-a vorbit mai sus se numeste cutie de rezonanta, care in mod evident este mai mare la chitara acustica decat la cea electrica, fiindca difera modul de distribuire a sunetului.
Pentru inceput, ar fi bine sa inveti la acustica, desi este mai greu. [oricine stie acustica, stie extrem de bine electrica].
Acordurile sunt fixe, nu au cum sa difere de la o chitara la alta. [C,D,E,F,G, A, B - minore si majore]. Sunetul este diferit.
Iti recomand chitara acustica, mai departe este alegerea ta, in functie de nevoile tale.

Sper ca ti-am fost de folos!