| deldemy a întrebat:

! Am un prieten care are vocea in formare. Faza e ca de multa vreme e in formare si nu poate ridica sus la unele cantari , mai ales la tenor . El are voce , dar nu poate ridica la fel de bine ca ceilalti , canta mult mai diferit ca ceilalti . Vreau niste pareri si niste ajutoare. ?! Multumesc big grin

3 răspunsuri:
| bbyu2 a răspuns:

I s-a schimbat vocea si trecand de la vocea de copil la cea de adolescent e normal sa nu mai poata ajunge atat de sus. E ceva normal. S-a maturizat.tongue si probabil e bariton.

| cristian1504 a răspuns:

Dar la ce voce e, tenor 1 sau 2? bineinteles apare si intrebarea: pe cate voci canta corul in care se afla? iar daca nu mai poate ridica cat ar trebui, sa treaca la o voce inferioara ca tonalitate, de exemplu: bariton...alte solutii nu cred ca ar fi...baftahappy

| deldemy explică (pentru cristian1504):

Pai, corul are 4 voci, tenor, bas, sopran si alt. Iar tenorul e la fel. Multumesc mult oricum.