| Dove2002 a întrebat:

Voi participa la un concurs de muzica pe 14 februarie, dar am trac. Imi puteti da cateva sfaturi pentru a ma ajuta sa scap de frica de scena?
Va rog mult! Acest concurs este foarte important pentru mine. Dau funda. happy

3 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Salut!
Recent (in urma cu doua sau trei saptamani) am participat, ca spectator, la un concert de debut al unei trupe de rock din liceul la care predau, formata din baieti de clasele a IX-a si a X-a.
Si la ei am observant aceste emotii, trac de scena, cum zici tu, desi nu era concurs, nu era juriu, nu era public necunoscut, sala mare sau noua. Concursul avea loc in sala de festivitati a liceului in care ei invata si invitati erau colegii lor de clasa, profii lor, parintii, fratii si prietenii lor apropiati. Atat!
Te voi sfatui ce I-am sfatuit si pe ei inainte de eveniment: traoeste muzica, nu concursul, canta ca si cum ai fi singur/a in sala, si nu in fata publicului, gandeste-te la muzica, nu la ce vor zice ceilalti, daca vei castiga sau nu concursul, lasa-te vrajit/a de arta si fa abstractie de orice altceva si va fi bine.
Si, bineinteles, repeat suficient de mult, tine cont de absolut toate sfaturile profesorului care te pregateste pentru concurs, fii sigur/a ca stii toate versurile pieselor pe care le interpretezi (daca nu sunt melodii instrumentale) si totul va fi bine.
Iti tin pumnii! Succes!

| INTELEASA a răspuns:

Atunci e ziua mea! Pai nu te teme caci daca vei canta bine vei castiga. In sinea ta poti avea emotii dar nu arata asta.

| Dove2002 explică:

La multi ani, INTELEASA!