| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa invat un nou instrument muzical (vioara). Am aflat de pe site-uri ca este un instrument foarte greu de invatat. Intrebarea este: Merita sa ma apuc?
Eu timp de 4 ani am facut pian deci stiu notele, cum se citesc si cum sa-mi folosesc degetele dar au trecut 2 ani de atunci si imi este frica sa nu fi "ruginit", am 15 ani (daca ajuta cu ceva). Vreau sa stiu si cat ar costa o ora de vioara, este mai potrivita cea de 3/4 sau 4/4 la varsta mea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si ce daca ai "ruginit" prietene? De aia s-a inventat vaselina laughing. Serios vorbind acum, nu ai nici pe naiba. Cum poate ti-ai dat seama si in cei 4 ani de pian, daca te tii cu tarie de ceva, reusesti. Daca faci o ora sau 2 si dupa te lasi, nu inveti nimic. Saptamanile trecute am vazut o fata pe Youtube in care arata progresul in 2 ani de cantat la vioara. Iti dai seama ca suna ca naiba la inceput dar dupa doar 2 ani era ceva nemaipomenit sa o asculti. La restul de intrebari nu stiu ca sa te pot ajuta. Poate stiu altii de pe aici.

1 răspuns:
| medicine a răspuns:

Da, merita. Eu personal m-am apucat de vioara la 24 de ani si ma descurc foarte bine. Ai un avantaj ca varsta in fata mea, deci da, bineinteles, apuca-te, este cel mai minunat instrument dintre toate! Vioara e putin dureroasa la inceput, o sa te doara degetele, incheieturile, bratele, dar merita tot efortul si te vei simti minunat la fiecare melodie noua. Degetele la vioara sunt foarte diferite de degetele la pian (la pian ai 5, la vioara doar 4, in plus pozitiile sunt complet diferite), deci orice ai invatat despre degete la pian nu se va aplica la vioarta, asa ca problema ruginirii nu trebuie sa te ingrijoreze. Nu am avut experiente serioase cu muzica inainte (cateva ore de pian la varsta de 7-8 ani, si cantat 2 piese la chitara la 14 ani). Doar un profesor iti va spune ce vioara iti trebuie, dar probabil un 4/4. Nu ai cum sa ruginesti. Da, va fi dificil la inceput, poate ca va trebui sa lasi o parte din iesirile cu prietenii balta (nu toate desigur, dar o sa ai nevoie sa repeti zilnic daca vrei sa ajungi undeva cu vioara). Cert este ca merita si satisfactia va fi uriasa. Avand in vedere ca vioara este un instrument fundamental al muzicii clasice, asculta cat mai multa muzica clasica, si incepe sa faci cunostinta cu marii violonisti: Jascha Heifetz, Yehudi Menuhin, David Oistrakh, Pinchas Zukkerman, Gerhard Taschner, Leonid Kogan, Itzak Perlman, Kirill Troussov, Salvatore Accardo, Ruggiero Ricci, Maxim Vengerov, Schlomo Mintz, Ida Haendel, Ginette Neveu. Ascultandu-i pe marii maestri ai instrumentului vei ajunge sa vrei sa canti cat mai bine si vei gasi motivatie sa nu te lasi cand lucrurile par imposibil de grele. Uite-te si la documentarul "The Art Of Violin", il gasesti pe Youtube. Doua ore de vioara (o lectie) costa in jur de 80-100 lei, acest pas nu poate fi sarit, nu exista autodidacti la vioara, ai nevoie de un profesor, obligatoriu. Trebuie sa fie un om cu care sa te intelegi bine si care sa diagnosticheze fiecare problema de pozitie, si sa pata sa o rezolve. Daca omul e violonist de meserie e perfect (adica violonist in orchestra, nu doar profesor de vioara). Sper ca ti-am fost de folos, si succes cu vioara!