| Cpri69 a întrebat:

Salut tuturor!

Stie careva de ce mi se rup corzile odata la 1-2 saptamani? am schimbat vreo 4 seturi de corzi si mi se rup continu, mai ales prima, 3-4 corzi s-au rupt din cauza la cantat, si 2 la acordat (din greseala).

2 răspunsuri:
| melkittenqueen a răspuns:

Poti incerca si alte tipuri de corzi, poate sunt corzile proaste. Recomand d'addario sau horra. Daca canti foarte mult, este explicabil. Eu nu cant zilnic si tot mi se rupe coarda subtire cam la o luna sau doua. e normal pentru ca e subtire si tu cum tot tragi de ea cand canti sau o ciupesti sau o acordezi se uzeaza.Dar cum am zis, poate fi si din cauza calitatii corzilor. Sper ca te-am ajutat ^^

| Cpri69 explică (pentru melkittenqueen):

Luam inainte Yamaha, credeam ca mi se rup ca sunt de proasta calitate, dup-aia am vazut pe net ca se recomanda d'addario, si tot la fel mi se rup, cam cat ar trebui sa cant, adica la cat timp trebuie sa ma opresc din cantat?