| MirelGabriel a întrebat:

Salut, vreau sa folosesc intr-un clip melodia " Rodrigo Amarante - Tuyo (Narcos Theme Song) " dar nu vreau sa iau copyright, am vazut ca in descriere scrie ca o pot cumpara de pe Google Play, daca o cumpar, o pot folosi intr-un clip? Si cum aflu daca o melodie are drepturi de autor sau nu?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Melodia se cumpara de pe Google Play pentru a fi ascultata. happy
Ca s-o folosesti intr-un proiect personal (mai ales destinat publicului), ai nevoie de un acord expres in acest sens. In cazul in care casa de discuri sau artistul iti accepta cererea de utilizare a melodiei pe spatiul public, o poti folosi fara a te mai teme ca incalci drepturile de autor.
Pentru asta, trebuie sa afli cine detine aceste drepturi, ca sa stii cui sa i le ceri.

1 răspuns: