| Addiction_8089 a întrebat:

M-am hotarat sa invat sa cant la chitara de unu singur.Pana acum am prins ideeahee hee, doar ca imi e greu sa schimb acordurile thinking Pur si simplu nu ma sincronizez cu degetele, o iau pe unde vor ele.Si se aude un zgomot neplacut cate o data, cred ca din pricina faptului ca nu apas corect pe coarde thinking Puteti sa imi dati niste idei(trucuri) despre cum as putea invata repede si eficient?(imi pierd rabdarea foarte repede whistling)

2 răspunsuri:
| smooky a răspuns:

Trebuie sa ai rabdare.La inceput e normal sa nu sune bine corzile pentru ca nu apesi destul de tare.In legatura cu "degetele care o iau aiurea", trebuie sa exersezi si ai sa vezi ca o sa imbini bine acordurile.

Uite aici un profesor de pe youtube care invata foarte bine.Iei de la prima lectie.

http://www.youtube.com/user/lectiadechitara?blend=2&ob=1#p/u/33/xD2H5NgYUoE

Sper ca ti-am putut fi de ajutor.

Aloha!

| irbis a răspuns:

Eu cand aveam timp, de exemplu cand eram in autobuz, imi imaginam acordul si imi miscam degetele in pozitia in care trebuiau sa fie si asa m-am obisnuit cu acordurile. Ca un acord sa sune cum trebuie, trebuie sa apesi doar pe corzile pe care trebuie sa apesi, fara sa atingi in vreun alt fel alta coarda. Sunt insa unele acorduri precum La la care e bine sa opresti coarda 6 sa nu sune. Deasemenea, este bine sa ai unghiile de la mana stanga cat mai scurte ca sa prinzi bine acordul.