| RaulF25 a întrebat:

Mi-ați putea recomanda niște căști audio overhead cu sunet de calitate?
Și dacă nu cer prea multe, aș vrea să știu care este cel mai bun producător de căști audio și niște păreri despre ceilalți producători.

Răspuns Câştigător
| Utilizator1234 a răspuns:

Daca-i vorba de on-board si smartphone, nu te arunca la casti prea scumpe ca sa nu fii dezamagit. Am detinut HD429 care nu sunt departe de HD439 (unde ai avantajul ca primesti 2 seturi de cabluri, insa ca sunet, diferente nu prea sunt). Daca te orientezi catre casti all-round inchise la ~300 lei, recomand Creative Aurvana Live! Au aceeasi amprenta sonora v-shaped ca Sennheiser dar au sunet mai aerisit (cat de aerisit poate fi la niste casti inchise de buget) si cel mai important, nu am descoperit acel sunet "murdar" pe medii (la Sennheiser-urile de buget mie mi se pare ca mediile au o coloratie ciudata). In plus, ca si Sennheiser au impedanta mica deci pot fi folosite pe surse mai slabe, dar evident si acestea vor avea de castigat de pe urma unei surse mai bune.

Bineinteles, ar fi ideal sa le asculti inainte, insa eu nu cunosc magazine "comune" ca Altex sau Flanco sau Domo care importa aceste branduri. Daca esti din Bucuresti, ai AVStore, HiFiCenter, s.a. care te pot ajuta cu o auditie pe muzica si sursa ta.

http://www.price.ro/preturi_creative_aurvana_live! _51ef0060aa001_104159.htm

6 răspunsuri:
| Utilizator1234 a răspuns:

Nu exista "cel mai bun producator". Fiecare face casti bune/decente/proaste in functie de pret si de segmentul de piata. Daca vrei producatori de top, incearca Audeze, Stax, Sennheiser, AKG, etc.

Daca vrei recomandare, specifica bugetul si sursa. In afara de asta, sunet de calitate e un termen anapoda. Mai bine specifici ce fel de sunet preferi sau ce genuri muzicale asculti.

| RaulF25 explică (pentru Utilizator1234):

Vreau un sunet cat mai clar si puternic, bass profund, pentru rap in special.
Bugetul 500 lei

| Utilizator1234 a răspuns (pentru RaulF25):

Pentru ascultat acasa, Sennheiser HD518 (sunt deschise, deci nu izoleaza exterior/interior, au destul bas pentru rap dar se potrivesc pe aproape orice gen de muzica). Pentru portabilitate, Sennheiser Momentum (ia-le cat sunt la oferta ca merita fara discutie; acelasi sunet cu amprenta v-shaped dar inchise). Pentru oricare din cazuri, nu uita de o placa de sunet dedicata sau un player bun/amp de casti care vor face diferenta enorma pe astfel de casti.

PS: Am detinut HD518 si audiat Momentum in cazul in care te intrebi daca stiu ce vorbesc.

http://www.price.ro/preturi_sennheiser_hd_518_361727.htm
https://www.avstore.ro/casti/sennheiser-momentum-on-ear/

| Utilizator1234 a răspuns (pentru RaulF25):

Ca o paranteza: sa nu te astepti la cine stie ce presiune sonora sau sa scoti untul din astfel decasti pe o placa onboard sau pe un smartphone slab fara amplificator portabil. De la 300 lei in sus, aproape orice casti au nevoie de o sursa de calitate. Deci daca nu detii sursa de calitate, iti recomand sa investesti cativa bani in una (mai bine mergi pe casti mai ieftine + o sursa de calitate decat sa fii dezamagit de niste casti scumpe). Daca crezi ca ai nevoie de sfaturi si in privinta asta, da detalii despre sursa pe care o sa le folosesti si iti mai dau niste sfaturi.

| RaulF25 explică (pentru Utilizator1234):

Acum sunt pe placa onboard dar poate am sa-mi achizitionez un Xonar DS daca e bun sau altceva de la Asus. Iar la casti, pe moment am sa ma opresc la Sennheiser HD 439(o parere despre ele nu strica) tinand cont ca ascult foarte mult si pe telefon iar aici, cum ai spus si tu, nu poti sa te astepti la foarte multe fara un amplificator. Ar fi perfect daca as putea sa testez castile ca sa stiu ce cumpar.

| RaulF25 explică (pentru Utilizator1234):

Am sa vad cum fac.
Multumesc mult pentru ajutor!

| Utilizator1234 a răspuns (pentru RaulF25):

Daca-i vorba de on-board si smartphone, nu te arunca la casti prea scumpe ca sa nu fii dezamagit. Am detinut HD429 care nu sunt departe de HD439 (unde ai avantajul ca primesti 2 seturi de cabluri, insa ca sunet, diferente nu prea sunt). Daca te orientezi catre casti all-round inchise la ~300 lei, recomand Creative Aurvana Live! Au aceeasi amprenta sonora v-shaped ca Sennheiser dar au sunet mai aerisit (cat de aerisit poate fi la niste casti inchise de buget) si cel mai important, nu am descoperit acel sunet "murdar" pe medii (la Sennheiser-urile de buget mie mi se pare ca mediile au o coloratie ciudata). In plus, ca si Sennheiser au impedanta mica deci pot fi folosite pe surse mai slabe, dar evident si acestea vor avea de castigat de pe urma unei surse mai bune.

Bineinteles, ar fi ideal sa le asculti inainte, insa eu nu cunosc magazine "comune" ca Altex sau Flanco sau Domo care importa aceste branduri. Daca esti din Bucuresti, ai AVStore, HiFiCenter, s.a. care te pot ajuta cu o auditie pe muzica si sursa ta.

http://www.price.ro/preturi_creative_aurvana_live! _51ef0060aa001_104159.htm